Intoksikimi nga alkooli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Intoksikimi nga alkooli
Vera është një tallëse nga Jan Steen rr. 1663
SpecialitetToksikologjia, psikiatria
SimptomatI lehtë: qetësim i lehtë, ulje e koordinimit
Mesatar:Të folurit e paqartë, vështirësi në ecje, të vjella
I rëndë: Përpjekja e zvogëluar për të marrë frymë, koma
KomplikimetKonvulsione, pneumoni aspirative, lëndime, sheqer i ulët në gjak
FillimiMbi minuta në orë
KohëzgjatjaDisa orë
Shkaktar(ë)Etanol (alkool)
Faktor rrezikuesMjedisi social, impulsiviteti, alkoolizmi
Metoda diagnoztifikueseNë mënyrë tipike bazuar në historinë e ngjarjeve dhe ekzaminimi fizik
TrajtimiKujdesi mbështetës
ShpeshtësiaShumë e zakonshme (veçanërisht në botën perëndimore)
Vdekjerr. 2,200 në vit (Shtetet e Bashkuara)

Intoksikimi nga alkooli, i njohur gjithashtu në mbidozë si helmim nga alkooli,[1] i përshkruar zakonisht si dehje,[2] është sjellja negative dhe efektet fizike të shkaktuara nga konsumimi se fundmi i alkoolit. Përveç toksicitetitetanolit, përbërësit kryesor psikoaktiv të pijeve alkoolike, simptoma të tjera fiziologjike mund të lindin nga aktiviteti i acetaldehidit, një metabolit i alkoolit. Këto efekte mund të mos shfaqen deri disa orë pas gëlltitjes dhe mund të kontribuojnë në gjendjen e njohur në gjuhën e folur si hangover.

Simptomat e dehjes në doza më të ulëta mund të përfshijnë qetësim të lehtë dhe koordinim të dobët. Në doza më të larta, mund të ketë të folur të paqartë, probleme me ecjen dhe të vjella. Dozat ekstreme mund të rezultojnë në depresion të frymëmarrjes, koma ose vdekje. Komplikimet mund të përfshijnë konvulsione, pneumoni aspiruese, lëndime duke përfshirë vetëvrasjen dhe sheqer të ulët në gjak. Intoksikimi nga alkooli mund të çojë në krime të lidhura me alkoolin, me më shumë gjasa që autorët të jenë të dehur sesa viktimat.

Intoksikimi nga alkooli zakonisht fillon pas dy ose më shumë pijeve alkoolike. Faktorët e rrezikut përfshijnë një situatë sociale ku pirja e tepërt është e zakonshme dhe një person që ka një personalitet impulsiv. Diagnoza zakonisht bazohet në historinë e ngjarjeve dhe ekzaminimin fizik. Verifikimi i ngjarjeve nga dëshmitarët mund të jetë i dobishëm. Ligjërisht, dehja nga alkooli shpesh përkufizohet si një përqendrim i alkoolit në gjak (BAC) më i madh se 5,4-17,4 mmol/L (25-80 mg/dL ose 0,025-0,080%). Kjo mund të matet me testin e gjakut ose të frymëmarrjes. Alkooli shpërbëhet në trupin e njeriut me një shpejtësi prej rreth 3,3 mmol/L (15 mg/dL) në orë, në varësi të shkallës metabolike të një individi (metabolizmit).

Menaxhimi i dehjes nga alkooli përfshin kujdesin mbështetës. Zakonisht kjo përfshin vendosjen e personit në pozicionin e rikuperimit, mbajtjen e personit të ngrohtë dhe sigurimin që frymëmarrja të jetë e mjaftueshme. Lavazhi i stomakut dhe qymyri i aktivizuar nuk janë gjetur të jenë të dobishme. Mund të kërkohen vlerësime të përsëritura për të përjashtuar shkaqe të tjera të mundshme të simptomave të një personi.

Intoksikimi akut është dokumentuar gjatë historisë dhe alkooli mbetet një nga drogat më të përhapura rekreative në botë. Disa fe e konsiderojnë dehjen nga alkooli si mëkat.

Simptomat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Intoksikimi nga alkooli çon në efekte negative shëndetësore për shkak të pirjes së fundit të etanolit (alkoolit). Kur është e rëndë mund të bëhet një urgjencë mjekësore. Disa efekte të dehjes nga alkooli, të tilla si euforia dhe frenimi i ulur social, janë thelbësore për dëshirueshmërinë e alkoolit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Garfunkel, Lynn C.; Kaczorowski, Jeffrey; Christy, Cynthia (2007). Pediatric Clinical Advisor E-Book: Instant Diagnosis and Treatment (në anglisht). Elsevier Health Sciences. fq. 13. ISBN 9780323070584.
  2. ^ "Meaning of inebriation in English". dictionary.cambridge.org Cambridge University Press (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2021. Marrë më 24 qershor 2021.