Toksiciteti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shenja e kafkës dhe kockave të kryqëzuara është një simbol i njohur për helmin.

Toksiciteti është shkalla në të cilën një substancë kimike ose një përzierje e caktuar substancash mund të dëmtojë një organizëm.[1] Toksiciteti mund t'i referohet efektit në një organizëm të tërë, si për shembull një kafshë, bakter ose bimë, si dhe efektin në një nënstrukturë të organizmit, siç është një qelizë (citotoksiciteti) ose një organ si mëlçia (hepatotoksiciteti) . Si zgjerim, fjala mund të përdoret në mënyrë metaforike për të përshkruar efektet toksike në grupe më të mëdha dhe më komplekse, të tilla si njësia e familjes ose shoqëria në përgjithësi. Ndonjëherë fjala është pak a shumë sinonim i helmimit në përdorimin e përditshëm.

Një koncept qendror i toksikologjisë është se efektet e një toksikanti varen nga doza; edhe uji mund të çojë në dehje nga uji kur merret në një dozë shumë të lartë, ndërsa edhe për një substancë shumë toksike siç është helmi i gjarprit, ekziston një dozë nën të cilën nuk ka efekt toksik të dallueshëm. Toksiciteti është specifik për speciet, duke e bërë problematike analizën ndër-speciale. Paradigmat dhe metrikat më të reja po zhvillohen për të anashkaluar testimin e kafshëve, duke ruajtur konceptin e pikave përfundimtare të toksicitetit.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Definition of TOXICITY". 30 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Toxicity Endpoints & Tests". AltTox.org. Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2018. Marrë më 25 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)