Jump to content

Isaiah Berlin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sir Isaiah Berlin (1983)
Isaiah Berlin

Isaiah Berlin (Riga, Letoni, 6 qershor 1909 - 5 nëntor 1997), ishte një filozof politikan dhe historian i ideve, menduar si një nga mendimtarët prijës liberale të qindvjeçarit të 20.

Berlin lindi në një familje hebre të pasur, djalë i Mendel Berlinit, një tregtar drurësh, dhe gruas së tij Marie, née Volshonok. E kaloi fëmijërinë e tij në Riga (tani Latvia), dhe më vone jetoi në Perandorinë Ruse edhe St Petersburg, ku ishte dëshmitar i Revolucionit Rus të 1917.

Familja lëvizi në Britani1921, kur Isaiah Berlin ishte dhjete vjeç. Ne Londër, ai jetoi në South Kensington dhe më vonë në Hampstead. U edukua në St. Paul's, një shkolle private, dhe më vonë në Corpus Christi College në Oxford, ku ai studioi vepra klasike, Filozofi, Politike edhe Ekonomi. Gjate viteve universitare ai krijoi miqësinë e famshme me A. J. Ayer (me të cilin ai vazhdoi një konkurencë miqësore gjate gjithë jetës së tij), si edhe Stuart Hampshire, Maurice Bowra dhe J. L. Austin. Berlin qëndroi në Oxford për gjithë jetën, përvec periudhës kur punoi për British Information Services në New York nga 1940 deri në 1942, dhe për ambasadat britanike në [[Washington (D.C.)|Washington, D. C. dhe Moskë1942 deri në 1946. Në 1956, u martua me Aline Halban, née de Gunzbourg.

Berlin vdiq në Oxford në 1997, kur ishte 88 vjec [1]. Është varrosur atje ne varrezën Wolvercote Cemetery.

Lidhje te jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ Philosopher and political thinker Sir Isaiah Berlin dies, BBC News, November 8 1997. URL accessed May 21 2006.