Ishulli i Ellisit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ishulli i Ellisit

Ishulli i Ellisit ishte porta e mbi 12 milionë imigrantëve të Shteteve të Bashkuar dhe stacion për inspektimin e imigrantëve për mbi 60 vite[1] nga viti 1892 deri më 1954.

Ishulli i Ellisit është në Gjirin e Epërme të Nju Jorkut, në lindje të Parkut të Shtetit të Lirisë dhe në veri të Liberty Island, Jersey City, New Jersey me një sketor të vogël që është pjesë e New York City.[2][3] Ishulli është në pronësi dhe administrohet nga qeveria federale e Shteteve të Bashkuara që nga viti 1808 dhe operohet nga Shërbimi i Parkut Kombëtar që nga viti 1965.

Ishulli e morri emrin pas tregtarit Samuell Ellis i cili pronar i ishullit gjatë viteve 1770. Megjithatë, ajo erdhi në pronësi të shtetit në fillim të shekullit të 19-të.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ellis Island - Facts & Summary - HISTORY.com". HISTORY.com. Marrë më 2016-11-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Hudson County New Jersey Street Map. Hagstrom Map Company, Inc. 2010. ISBN 0-88097-763-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Richard G. Castagna; Lawrence L. Thornton; John M. Tyrawski. "GIS and Coastal Boundary Disputes: Where is Ellis Island?". ESRI. Arkivuar nga origjinali më 2014-10-18. Marrë më 2013-11-17. The New York portion of Ellis Island is landlocked, enclaved within New Jersey's territory. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Ellisön". NE.se. (Suedisht).