Jump to content

Ishulli i Maligradit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje nga ishulli

Maligrad ose Qyteti i Vogël është një ishull ndodhet thellë brenda shqiptare, pjesë e Liqenit të Prespës, me shumë shpella të përshtatshme për kafshët e egra dhe një qarkore cliff.[1] Formuar si një fulterëz, ajo përmban disa pemë dhe një zonë e rërës. Ishulli përmban një famshme të Shën Maria e Kishës, e ndërtuar nga Kesar Novak (Qesar Novaku), një lokal fisnik, në 1369.[2]

Ajo ka një sipërfaqe prej gati 5 hektarë.

  1. ^ Gillian Gloyer (2012). Albania. Bradt Travel Guides. fq. 139–. ISBN 978-1-84162-387-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Anamali, Skënder (2002). Historia e popullit shqiptar në katër vëllime. Vëll. I. Botimet Toena. fq. 294–295. OCLC 52411919. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
logo e WCUGA Ky artikull është pjesë e Code4Culture Albania 2018 .