Jump to content

Islom Karimov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Islam Karimov
Presidenti i parë i Uzbekistanit
Në detyrë
1 shtator 1991 – 2 shtator 2016
Paraprirë ngaAskush
Pasuar ngaNigmatilla Yuldashev
Sekretari i parë i partisë komuniste të Uzbekistanit
Në detyrë
23 qershor 1989 – 29 dhjetor 1991
Paraprirë ngaRafiq Nishonov
Të dhëna vetjake
U lind më30 janar 1938
Samarkand Uzbekistan
Vdiq më2 shtator 2016
Tashkenti Uzbekistan
Bashkëshortja/etNatalja Petrovna Kuchmi (1964–196?, u divorcua)
Tatjana Karimova (1967–2016, deri në vdekjen e tij)
FëmijëtGulnara
Lola

Islam Abduganijeviç Karimov (Rusisht: Ислам Абдуганиевич Каримов) ishte presidenti i parë i Uzbekistanit prej vitit 1991 deri në vitin 2016. Ai e shpalli Uzbekistanin shtet të pavarur më 31 gusht 1991 dhe fitoi zgjedhjet e para presidenciale më 29 dhjetor 1991 me 86% të votave. Më 29 gusht 2016, thuhet se Islami ishte në kujdesin intensiv pas një infarkti në tru.[1][2][3] Më 2 shtator 2016, qeveria konfirmon se Islami ka vdekur.[4]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e familjes së Islamit është i panjohur dhe indentiteti i babait të tij është e panjohur. Nëna e tij ishte uzbeke. Ai u martua me gruan e tij të parë Natalja Petrovna Kuchmi në vitin 1964 dhe kishin një djalë para se ata të divorcohen.[5] Islami u martua me gruan e tij të dytë Tatjana Karimov në vitin 1967. Tatjana është taxhikistane me prejardhje ruse. Ajo është ekonomiste.[6][7] Ata kishin dy vajza dhe pesë nipa.

Vajza e tij e parë Gulnara Karimov është diplomate, profesore dhe biznesmene. Ajo është themeluese e forumit të artit dhe kulturës në Uzbekistan. Vajza e tij e dytë Lola Karimov është themeluese e shumë organizatave bamirëse.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "President Islam Karimov of Uzbekistan Suffers Brain Hemorrhage, Daughter Says". The New York Times. 29 gusht 2016. Marrë më 29 gusht 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Uzbek President Islam Karimov suffers stroke". BBC News. 29 gusht 2016. Marrë më 29 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Uzbek leader's illness raises fears of power vacuum amid mounting threat". NBC News. 29 gusht 2016. Marrë më 29 gusht 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Islam Karimov: Uzbekistan president's death confirmed". BBC. 2016-09-02. Marrë më 2016-09-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Bruce Pannier (24 mars 2015). "Orphaned Dictator: The Making Of Uzbekistan's Islam Karimov". Radio Free Europe/Radio Liberty. Marrë më 3 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Karimov's wife, T.A. Karimova. Nndb.com. Retrieved on 2012-04-04.
  7. ^ Biography Arkivuar 4 janar 2007 tek Wayback Machine Government of Uzbekistan