Israr Ahmed

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Israr Ahmed (Urdu: اسرار احمد) ishte teolog,[1] filozofë[2] dhe dijetarë pakistanezë[3] i cili u pasua veçanërisht në Azinë Jugore, poashtu nga muslimanët aziatikë në Lindje të Mesme, Evropën Perëndimore dhe Amerikën Verirore.[4]

Ai ishte themelues i Tanzeem-e-Islami dhe aktivistë i Kongresit Islam.[3] Ahmed shkroi dhe botoi 60 libra në aspektet të ndryshme të fesë islame, nëntë prej të cilave u përkthyen në anglisht.[3]

Jeta e hershme dhe arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Israr Ahmed lindi më 26 prill 1932 në Hisar, në provincën Punjabin Lindore.[5] Babai i tij ishte shërbëtor në Qeverinë Britaneze[5] i cili zhvendosi familjen e tij prej Hisarit në Montgomery, (tani Sahiwal).[1][5]

Pasi diplomoi në shkollën e lartë lokale, Ahmed shkoi në Universitetin e Mjekësisë Mbreti Edward më 1950.[3] ai morri diplomën bachelor të mjekësisë prej Universitetit të Mjekësisë Mbreti Edward në vitin 1954 dhe filloi të praktikoj mjekësinë.[3]

Shëndeti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ahmed hoqi dorë nga Tanzeem-e-Islami në tetor 2002 për shkak shëndetit të tij. Hafiz Akif Said është emiri i tanishëm i Tanzeemit, të cilit të gjithë rufaqaa i Tanzeem rinovuan zotimin e tyre të Baiyah.[6]

Vdekja dhe varrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ahmed vdiq për shkak sulmit kardiak në mëngjesin e 4 prillit 2010.[7] Sipas birit të tij, shëndeti i tij u përkeqësua rreth orës 01:30. Ai kishte problem me zemër për një kohë të gjatë.[8]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "About the Founder:Dr. Israr Ahmad". Tanzeem.org. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2016. Marrë më 22 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Hashmi, Salima. "On the Philosophy of Dr. Israr Ahmed". Grand Strategic review. Marrë më 15 mars 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c d e Our Staff Reporter (15 prill 2010). "Prominent scholar Dr Israr Ahmed dies". Dawn Archives, 15 April 2010. Marrë më 15 mars 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "islamabad.net, "Dr. Israr Ahmed"". Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2008. Marrë më 5 mars 2018. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b c Peace TV. "Dr. Israr Ahmad". Peace TV promotion. Marrë më 15 mars 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Biography of Ameer Tanzeem-e-Islami Hafiz Akif Saeed". Tanzeem.org. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2016. Marrë më 22 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ News, Arab. "Renowned Islamic scholar Dr Israr Ahmed is dead". Arabnews.com. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2011. Marrë më 26 nëntor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Veteran religious scholar Dr. Israr Ahmed passes away". Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2010. Marrë më 5 mars 2018. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)