Italia Viva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Italia Viva
Shkurtesa IV
Leader Matteo Renzi
Themeluar 18 shtator 2019
Selia Via della Colonna Antonina 52, Romë
Ideologjia E majtë e qendrës
Liberalizëm
Liberalizëm social
Europeizem
Bashkëlidhja evropiane Renew Europe
Slogan Viva l'Italia Viva!
(Rroftë Italia e Gjallë!)
Deputetët
30 / 630
Senatorë
16 / 320
Prania ne rrjet
italiaviva.it
Italia Italia

Italia Viva (IV) (shqip: Italia e Gjallë) është një parti politike liberale në Itali e themeluar në Shtator 2019.[1] Partia drejtohet nga Matteo Renzi, ish-kryeministër i Italisë dhe ish sekretar i Partisë Demokratike (PD).[2]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Amante, Angelo; Ciociola, Andrea (17 shtator 2019). "Former Italy PM Renzi leads breakaway from PD, still backs government". Reuters (në anglisht). Marrë më 26 dhjetor 2019.
  2. ^ "Renzi: "Il nome del nuovo partito sarà Italia viva. In Parlamento siamo più di 40"". Repubblica.it (në italisht). 17 shtator 2019.