Jump to content

Itea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Itea (që në greqisht do të thotë shelg), është një qytezë dhe një ish-komunë në pjesën juglindore të Focidës, Greqi . Që nga viti 2011 reformat e qeverisjes vendore e bënë Iteas një njësi bashkiake të bashkisë Delfi . [1]

Njësia komunale Itea përbëhet nga komunitetet Itea, Kirra dhe Tritaia .

Itea ndodhet në bregun verior të Gjirit të Iteas të quajtur sipas tij, një projeksion në veri të Gjirit të Korinthit . Itea është 2 kilometres (1 mi) në perëndim të Kirrës, 8 kilometres (5 mi) në jugperëndim të Delfit, 11 kilometres (7 mi) në jug të Amfisës dhe 52 kilometres (32 mi) në lindje të Naupactus . Rruga Kombëtare Greke 48 lidh Itean me Naupactus, Delfi dhe Livadeia, Rruga Kombëtare Greke 27 me Amfissa dhe Lamia . Komuniteti Itea mbulon një sipërfaqe prej 6.305 square kilometres (2.434 sq mi) ndërsa njësia bashkiake ka një sipërfaqe prej 26.351 square kilometres (10.174 sq mi) . [2]

Viti Popullsia e qytetit Popullsia e bashkisë
1981 4438 -
1991 4303 5592
2001 4666 6072
2011 4,362 5888
  1. ^ "ΦΕΚ B 1292/2010, Kallikratis reform municipalities" (në greqisht). Government Gazette (Greece).
  2. ^ "Population & housing census 2001 (incl. area and average elevation)" (PDF) (në greqisht). National Statistical Service of Greece. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2015-09-21.