Jump to content

Jürg Grossen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jürg Grossen
Anëtar i Këshillit Kombëtar të Zvicrës
Titullar
Në detyrë
5 Dhjetor 2011
Njësia zgjedhoreKantoni i Bernës
President i Partisë së Gjelbër Liberale
Titullar
Në detyrë
26 Gusht 2017
Paraprirë ngaMartin Bäumle
Të dhëna vetjake
U lind më(24-08-1969)1969 gusht 24 invalid day
Frutigen, Zvicër
NënshtetësiaSwiss
Partia politikePartia e Gjelbër Liberale
ProfesioniSipërmarrës

Jürg Grossen (lindur më 24 gusht 1969) është një politikan zviceran. Ai është anëtar i Këshillit Kombëtar . Që nga viti 2017, ai është kryetar i Partisë së Gjelbër Liberale të Zvicrës .

Grossen ka lindur në qytetin Frutigen në Kantonin e Bernës . Ai studioi si planifikues elektrik dhe punoi për një kompani të energjisë diellore. Pas vdekjes së pronarit të kompanisë, Grossen dhe një koleg u lanë në krye të firmës. [1]

Ai iu bashkua Partisë së Gjelbër Liberale, e cila u themelua në vitin 2007 dhe më vonë hapi një degë kantonale në Bernë. Në vitin 2011 kandidoi për Këshillin Kombëtar. Grossen u zgjodh pasi partia rriti pjesën e saj të votave në 5.4% me 12 vende. [2] Në vitin 2015, ai u rizgjodh.

Grossen u emërua nënkryetar i partisë në vitin 2016. Në vitin 2017, presidenti i partisë, Martin Bäumle njoftoi synimin e tij për t'u larguar nga posti. Grossen u zgjodh për të pasuar Bäumle. [3]

Në zgjedhjet e 2019, Grossen u rizgjodh dhe Liberalët e Gjelbër rritën pjesën e votave në 7.8%, duke marrë 16 vende. [4]

Grossen ka advokuar për fundin e energjisë bërthamore në Zvicër. [5] Ai është një mbështetës i barazisë martesore. Si pjesë e planit të partisë së tij për klimën, Grossen mbështeti shkëputjen e subvencioneve për blegtorët për të zvogëluar konsumin e mishit dhe për të rritur pagesat për produktet me bazë bimore. [6]

  1. ^ "Jürg Grossen: Erst zuhören, dann schiessen". Schweizer Illustrierte (në gjermanisht). 2017-11-26.
  2. ^ "Parliamentary groups of the 48th legislative period 2007-2011". Federal Assembly of Switzerland. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2010. Marrë më 2 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Jürg Grossen neuer GLP-Präsident". Bote der Urschweiz (në gjermanisht). 2017-08-26.
  4. ^ Michel, Felix; Metzler, Aline; Schmidli, Julian; Zehr, Angelo (21 tetor 2019). "The Swiss Elections 2019: All Results in Detail". Swissinfo. Marrë më 21 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "The cost of quitting nuclear energy". Swissinfo.com. 2016-11-01. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "GLP fordert Fleischverzicht". Blick (në gjermanisht). 2020-07-18.