Jump to content

Jabllanica (Bosnje)

Coordinates: 43°39′35″N 17°46′12″E / 43.65972°N 17.77000°E / 43.65972; 17.77000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hajdučka Vrata
Ura e Neretvës, e shkatërruara gjatë së ashtuquajturës  Ofanziva e Katërt Armike në kohën e Luftës së Dytë Botërore dhe e rikrijuar për xhirimin e filmit, "Beteja e Neretvës, në vitin 1969.

Jabllanicës është një qytet dhe komunë në qendër të Bosnjë dhe Hercegovinës. Qyteti shtrihet pranë lumit Neretva dhe Jliqenit të Jabllanicës. Jabllanica është një pjesë e Kantonit Hercegovina-Neretva.

Stećci, Risovac, Bosnja dhe Hercegovina
Donje Paprasko, Bosnja dhe Hercegovina.

Llartësia mbidetare e Jabllanicës është 202 metres (663 ft) mbi nivelin e detit. Rreth 69% e komunave 301 km2 (116 sq mi) është zonë e pyllëzuar. Liqeni i Jabllanicës është shumë i rëndësishëm si në aspektin gjeografik ashtu edhe në ate ekonomikë.

• Baqina • Bijela • Çehari • Çivel • Djevor • Dobrigoshqe • Dobrinja • Doljani • Donja Jabllanica • Donje Paprasko • Dragan Selo • Gllodnica • Glogoshnica • Gornje Paprasko • Jabllanica  • Jelaçiqi • Kosne Lluka • Krstac • Lendava • Llug  • Mirke • Mrakovo • Ostrozhac • Poda • Ravna • Risovac • Rodiqi • Sllatina • Soviqi • Shabančiqi • Shanica • Zllate dhe Zhugliqi.

  • 9,045 Boshnjakët (89.46%)
  • 726 Kroatët (7.18%)
  • 63 Serbët (0.62%)
  • 277 të tjerët (2.74%)

Struktura e Këshillit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
partia 2012-2016
Partia e Aksionit Demokratik (SDA) 5
Partia Social Demokrate (PSD) 4
Unioni për një të Ardhme më të Mirë i BdheH (SBB) 3
Partia për Bosnjë dhe Hercegovinë  1
Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ) 1
Independet Mahir Salčin 1
Partia Popullore për Punë dhe Përmirësim 1
Independet Šefik Gusić 1
Independet Idriz Čilić 1
Burimet:[1]
  1. ^ "Lokalni izbori 2012. - Općinsko vijeće". izbori.ba. Central Election Commission of Bosnia and Herzegovina. Marrë më 3 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

43°39′35″N 17°46′12″E / 43.65972°N 17.77000°E / 43.65972; 17.77000