Kantoni Hercegovina-Neretva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kantoni Hercegovina-Neretva (kroatisht: Hercegovačko-neretvanska županija;[1] Boshnjake: Hercegovačko-neretvanski kanton[2]) është kantoni i shtatë nga 10 kantonet e Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës në Bosnjë dhe Hercegovinë.

Kantoni përbëhet nga zona e luginës së lumit Neretva dhe pjesët e Hercegovinës në perëndim të Mostarit, si qendër e saj administrative.

Komunat[redakto | përpunoni burim]

Kantoni është i ndarë në komunat Çaplina, Çitlluku, Jabllanica, Konjiq, Mostar, Neumi, Prozor-Rama, Ravno (Bosnje) dhe Stollaci.

Referenca[redakto | përpunoni burim]

Koordinatat: 43°27′V 17°49′L / 43.450°V 17.817°L / 43.450; 17.817