Jump to content

Kantoni Hercegovina-Neretva

Coordinates: 43°27′N 17°49′E / 43.450°N 17.817°E / 43.450; 17.817
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantonet e Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës.

Kantoni Hercegovina-Neretva (kroatisht: Hercegovačko-neretvanska županija;[1] Boshnjake: Hercegovačko-neretvanski kanton[2]) është kantoni i shtatë nga 10 kantonet e Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës në Bosnjë dhe Hercegovinë.

Kantoni përbëhet nga zona e luginës së lumit Neretva dhe pjesët e Hercegovinës në perëndim të Mostarit, si qendër e saj administrative.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni është i ndarë në komunat Çaplina, Çitlluku, Jabllanica, Konjiq, Mostar, Neumi, Prozor-Rama, Ravno (Bosnje) dhe Stollaci.

Stari Most, Mostar

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Constitution of the Herzegovina-Neretva Canton (Croatian)". Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2011. Marrë më 19 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The Constitution of the Herzegovina-Neretva Canton (Bosnian)". Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2011. Marrë më 19 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

43°27′N 17°49′E / 43.450°N 17.817°E / 43.450; 17.817