Mostari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mostari
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Bosnja dhe Hercegovina
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 126.628 banorë (1991)

Mostari është qytet i Bosnjës dhe Hercegovinës.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Vendbanime të lashta në rrjedhën e lumit Neretva, kanë ekzistuar që nga parahistoria, siç dëshmohet nga zbulimet e fortifikimeve dhe varrezave. Dëshmi të pushtimit romak u zbuluan nën qytetin e sotëm.[1]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Mostari tani është qyteti me popullsinë më të madhe të kroatëve në BeH. Si në shumë qytete të tjera, profili i saj demografik është ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme pas Luftës së Bosnjës. Regjistrimi i bërë në vitin 1991, në të cilin është regjistruar një popullsi totale prej 126,628, e ndarë në grupe etnike: boshnjakët (34,63%); kroatë (33.99%);dhe serbët (18,83%).[2]

Sot ekzistojnë vlerësime jozyrtare demografike. Sipas të dhënave zyrtare të zgjedhjeve lokale 2008, në mesin e 6 rretheve zgjedhore të qytetit, tri nga rrethet perëndimore (me shumicë kroate) kishin 53,917 votues të regjistruar, ndërsa tri rrethet lindore (me shumicë boshnjake) kishin 34,712 votues. [3]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Ura e Mostarit Nëntë vjet me radhë, prej vitit 1557 deri në vitin 1566, nën urdhrat e Sulltan Sulejmanit të Madh, mjeshtëri turk i ndërtimit Neimar Hajrudin punoi për ngritjen e urës së tij . Një urë harkore prej guri, gati 30 metra e gjatë, pa mbajtëse mesi, 20 metra mbi lumin e vrullshëm në ngjyrë blu dhe të gjelbër Neretva, një ndërrmarrje e guximshme për atë kohë.

Vendbanimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Bačevići, Banjdol, Bllagaji, Bogodol, Buna, Cim, Čule, Dobrč, Donja Drežnica, Donji Jasenjani, Dračevice, Gnojnice, Goranci, Gornja Drežnica, Gornje Gnojnice, Gornji Jasenjani, Gubavica, Hodbina, Humilišani, Ilići, Jasenica, Kosor, Kremenac, Krivodol, Kružanj, Kutilivač, Lakševine, Malo Polje, Miljkovići, Orlac, Ortiješ, Pijesci, Podgorani, Podgorje, Podvelež, Polog, Potoci, Prigrađani, Rabina, Raška Gora, Raštani, Ravni, Rodoč, Selište, Slipčići, Sovići, Sretnice, Striževo, Vihovići, Vojno, Vranjevići, Vrapčići, Vrdi, Željuša, Žitomislići dhe Žulja.

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ UNESCO: Old Bridge Area of the Old City of Mostar
  2. ^ Nacionalnost (PDF). Vizituar në 26 mars 2013.
  3. ^ IZBORI 2008. Izbori.ba. Vizituar në 26 mars 2013.

Koordinatat: 43°20′N 17°48′E / 43.333°V 17.800°L / 43.333; 17.800