Mostari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mostari
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Bosnja dhe Hercegovina
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 126.628 banorë (1991)

Mostari është qytet i Bosnjës dhe Hercegovinës.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Ura e Mostarit Nëntë vjet me radhë, prej vitit 1557 deri në vitin 1566, nën urdhrat e Sulltan Sulejmanit të Madh, mjeshtëri turk i ndërtimit Neimar Hajrudin punoi për ngritjen e urës së tij . Një urë harkore prej guri, gati 30 metra e gjatë, pa mbajtëse mesi, 20 metra mbi lumin e vrullshëm në ngjyrë blu dhe të gjelbër Neretva, një ndërrmarrje e guximshme për atë kohë.

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Koordinatat: 43°20′N 17°48′E / 43.333°V 17.800°L / 43.333; 17.800