Jump to content

Konjiqi

Coordinates: 43°39′N 17°58′E / 43.650°N 17.967°E / 43.650; 17.967
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ura e Konjiqit
Lumi Neretva në Konjiq

Konjiqi është qytet dhe komunë në Bosnje dhe Hercegovinë.[1] Ai është i vendosur në pjesën veriore të Hercegovinës, rreth 50 kilometres (31 mi) , në jugperëndim të Sarajevës. Kjo është një zonë malore, shumë e pyllëzuar, me një latësi mbidetare 268 m (879 ft) mbi nivelin e detit. Komuna shtrihet në të dy anët e Lumit Neretva. Në qytetin Konjiq,  është e vendosur rreth një e treta e totalit të popullsisë së komunës.

Qyteti është një nga vendbanimet më të vjetra në Bosnje, që datojnë gati para 4000 vjetëve. Sot, popullsia e Konjiqit është vlerësuar në 26,000 banorë.

  1. ^ "Bosna i Hercegovina ...::: Informativno-turisticki portal BiH :::... KONJIC". Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2009. Marrë më 1 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

43°39′N 17°58′E / 43.650°N 17.967°E / 43.650; 17.967