Konjiqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ura e Konjiqit
Lumi Neretva në Konjiq

Konjiqi është qytet dhe komunë në Bosnje dhe Hercegovinë.[1] Ai është i vendosur në pjesën veriore të Hercegovinës, rreth 50 kilometra (31 mi) , në jugperëndim të Sarajevës. Kjo është një zonë malore, shumë e pyllëzuar, me një latësi mbidetare 268 m (879 ft) mbi nivelin e detit. Komuna shtrihet në të dy anët e Lumit Neretva. Në qytetin Konjiq,  është e vendosur rreth një e treta e totalit të popullsisë së komunës.

Qyteti është një nga vendbanimet më të vjetra në Bosnje, që datojnë gati para 4000 vjetëve. Sot, popullsia e Konjiqit është vlerësuar në 26,000 banorë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bosna i Hercegovina ...::: Informativno-turisticki portal BiH :::... KONJIC". Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 shkurt 2009. Marrë më 1 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Koordinatat: 43°39′V 17°58′L / 43.650°V 17.967°L / 43.650; 17.967