Jump to content

Jacques Audiard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jacques Audiard

Jacques Audiard (Frëngjisht: [ʒak odjaʁ]; lindur më 30 prill 1952) është një regjisor filmash dhe skenarist francez. Ai është djali i Michel Audiard, gjithashtu një regjisor dhe skenarist.

Ai ka fituar si Çmimin César për filmin më të mirë, ashtu edhe çmimin BAFTA për filmin më të mirë jo në gjuhën angleze dy herë, më 2005 për The Beat That My Heart Skipped dhe më 2010 për A Profet, si dhe fitimin e Grand Prix në Festivalin e Filmit në Kanë.

Filmi i tij i vitit 2012 Rust and Bone, garoi për Palme d'Or në Festivalin e Filmit në Kanë 2012,[1][2] u nominua për një çmim BAFTA për filmin më të mirë jo në gjuhën angleze, për një çmim Golden Globe për Filmi më të Mirë në Gjuhë të Huaj dhe fitoi Çmimin BFI në Londër Film Festival për Filmin më të Mirë .

Filmi i tij i vitit 2015 Dheepan fitoi Palme d'Or në Festivalin e Filmit në Kanë 2015.[3][4]

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Audiard u lind në Paris. Ai filloi karrierën e tij për skenarizëm në vitet 1980 me filma përfshirë Réveillon chez Bob! dhe Mortelle randonnée, Baxter, Fréquence Meurtre dhe Saxo.

Në vitin 1996 A Self Made Hero fitoi çmimin më të mirë të Skenarit në Kanë dhe mori gjashtë nominime për Çmimet César. Më 2002 Read My Lips ishte nominuar për nëntë Césars dhe fitoi tre, për Aktoren më të Mirë (Emmanuelle Devos), Skenarin më të mirë dhe Tingullin më të Mirë.

Në vitin 2015, filmi i tij i shtatë, Dheepan fitoi Palme d'Or në Kanë dhe mori nëntë nominime César.

Më 2 shtator 2018, filmi i tij i parë amerikan "The Sisters Brothers" pati premierën e tij botërore në Festivalin e Filmit në Venecia.[5]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Kredituar si Shënime
Regjisor Skenarist
1974 Kisses Till Monday Po
1981 Le Professionnel Po
1983 Deadly Circuit Po
1984 Série noire Po TV series
1984 Réveillon chez Bob Po
1985 All Mixed Up Po
1987 Killing Time Po
1988 Saxo Po
1988 Fréquence meurtre Po
1989 Baxter Po
1989 Australia Po
1991 Swing troubadour Po
1992 Confessions d'un Barjo Po
1994 Dead Tired Po
1994 See How They Fall Po Po César Award for Best First Feature Film

Nominated—César Award for Best Writing
1996 A Self Made Hero Po Po 1996 Cannes Film Festival - Best Screenplay Award

Stockholm Film Festival - Best Screenplay

Nominated—César Award for Best Director

Nominated—César Award for Best Writing

Nominated—1996 Cannes Film Festival - Palme d'Or
1998 Norme française Po Po Short film
1999 Venus Beauty Institute Po
2001 Read My Lips Po Po César Award for Best Writing

Nominated—César Award for Best Film

Nominated—César Award for Best Director

Nominated—European Film Award for Best Screenwriter
2005 The Beat That My Heart Skipped Po Po BAFTA Award for Best Film Not in the English Language

César Award for Best Film

César Award for Best Director

César Award for Best Adaptation

French Syndicate of Cinema Critics - Best French Film

Globes de Cristal Award for Best Film

Lumières Award for Best Film

Nominated—55th Berlin International Film Festival - Golden Bear

Nominated—BIFA Award for Best Foreign Independent Film

Nominated—European Film Academy People's Choice Award for Best European Film
2009 A Prophet Po Po Austin Film Critics Association Award for Best Foreign Language Film

BAFTA Award for Best Film Not in the English Language

BFI London Film Festival Award for Best Film

BIFA Award for Best Foreign Independent Film

2009 Cannes Film Festival - Grand Prix

César Award for Best Film

César Award for Best Director

César Award for Best Original Screenplay

Chicago Film Critics Association Award for Best Foreign Language Film

Dublin Film Critics' Circle - Best Director

French Syndicate of Cinema Critics - Best French Film

Globes de Cristal Award for Best Film

London Film Critics' Circle Award for Film of the Year

Louis Delluc Prize

Lumières Award for Best Director

National Board of Review Award for Best Foreign Language Film

Nominated—Academy Award for Best Foreign Language Film

Nominated—Bodil Award for Best Non-American Film

Nominated—David di Donatello for Best European Film

Nominated—European Film Award for Best Director

Nominated—European Film Award for Best Film

Nominated—European Film Award for Best Screenwriter

Nominated—Film Critics Circle of Australia Award for Best Foreign Language Film

Nominated—Golden Globe Award for Best Foreign Language Film

Nominated—Gopo Award for Best European Film

Nominated—Goya Award for Best European Film

Nominated—Grand Prix (Belgian Film Critics Association)

Nominated—Independent Spirit Award for Best Foreign Film

Nominated—Lumières Award for Best Film

Nominated—Lumières Award for Best Screenplay
2012 Rust and Bone Po Po Also as producer

BFI London Film Festival Award for Best Film

César Award for Best Adaptation

Globes de Cristal Award for Best Film

London Film Critics' Circle Award for Foreign Language Film of the Year

Lumières Award for Best Director

Lumières Award for Best Screenplay

Swann d'Or for Best Film

Valladolid International Film Festival - Best Director

Valladolid International Film Festival - Miguel Delibes Award for Best Screenplay

Nominated—BAFTA Award for Best Film Not in the English Language

Nominated—BIFA Award for Best Foreign Independent Film

Nominated—Bodil Award for Best Non-American Film

Nominated—2012 Cannes Film Festival - Palme d'Or

Nominated—César Award for Best Film

Nominated—César Award for Best Director

Nominated—Critics' Choice Movie Award for Best Foreign Language Film

Nominated—David di Donatello for Best European Film

Nominated—Golden Globe Award for Best Foreign Language Film

Nominated—Goya Award for Best European Film

Nominated—Independent Spirit Award for Best Foreign Film

Nominated—Lumières Award for Best Film

Nominated—Magritte Award for Best Foreign Film in Coproduction
2015 Dheepan Po Po 2015 Cannes Film Festival - Palme d'Or[6]

Nominated—César Award for Best Film

Nominated—César Award for Best Director

Nominated—César Award for Best Original Screenplay

Nominated—Lumières Award for Best Film

Nominated—Lumières Award for Best Director
2018 The Sisters Brothers Po Po 2018 Venice Film Festival - Silver Lion for Best Director

Nominated—2018 Venice Film Festival - Golden Lion

Çmime të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Audiard në Festivalin e Filmit në Cabourg 2012.
  • Festival Ndërkombëtar i Filmit Stockholm - Stockholm Visionary Award
  • Festivali Ndërkombëtar i Filmit Valladolid - Espiga de Honor

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2012 Official Selection". Cannes (në anglisht). Marrë më 2012-04-19.
  2. ^ "Cannes Film Festival 2012 line-up announced". timeout (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2012. Marrë më 2012-04-19.
  3. ^ Henry Barnes (24 maj 2015). "Cannes 2015: Jacques Audiard's Dheepan wins the Palme d'Or". The Guardian (në anglisht). Marrë më 24 maj 2015.
  4. ^ Rebecca Ford (24 maj 2015). "Cannes: 'Dheepan' Wins the Palme d'Or". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 24 maj 2015.
  5. ^ Tartaglione, Nancy (25 korrik 2018). "Venice Film Festival Lineup: Welles, Coen Brothers, Cuaron, Greengrass, More – Live". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 25 korrik 2018.
  6. ^ "Cannes Palme d'Or awarded to French film Dheepan" (në anglisht). BBC. 24 maj 2015. Marrë më 25 maj 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]