Jaho Mato

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jashar Mato (Fterra ) (1898 – 1923) : Figurë shoqërore e politike,ushtarak. I njohur edhe me emrat : Jaho Mato, Jaho Fterra, Jahja Fterra.

Lindi në Fterrë. Pasi kreu mësimet fillestare në fshat, ndoqi studimet në Filati apo Paramithi (Çamëri) nga vitet 1900-1905 dhe të mesmen në Janinë. Vëlla i Halil Matos,pati lidhje me personalitete të shquara politike, si Avni Rustemi, Halim Xhelo, Ismail Haki Kuçi etj. Ishte komandant i xhandarmërisë në Brataj. Në krye të xhandarëve të zonës mori pjesë në Luftën e Vlorës të vitit 1920. Pas saj u emërua komandant i xhandarmërisë të rrethit të Përmetit, ku edhe vdiq aksidentalisht.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Hasan Luçi “Ismail Haki Kuçi”, Tirane 2000

Lidhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]