Jajce

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pozita gjeografike
Jajce

Jajce është qytet dhe qendër komunale në Bosnje Qendrore, Bosnjë dhe Hercegovinë, qyteti në vitin 1991. Ka pasur 13579 banor në qyteti e 45.007 banorë ndërsa komuna. Në vitin 2004 komuna numëron 23.704 banorë. Në Jajcë është Xhamia e Sulltan Sylejmanit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Jajce, sipas regjistrimit të vitit 1991.
 • total : 45007
 • boshnjakë - 17.380 (38,61 %)
 • kroatë - 15.811 (35,13 %)
 • serbë - 8.663 (19,24 %)
 • jugosllav - 2.496 (5,54 %)
 • tjera dhe të panjohura - 657 (1,48 %)
Qyteti i Jajce, sipas regjistrimit të vitin 1991
 • total: 13579
 • boshnjakë - 5.277 (38,86 %)
 • serbë - 3.797 (27,96 %)
 • kroat - 1.899 (13,98 %)
 • jugosllav- 2.217 (16,32 %)
 • tjerë dhe të panjohura - 389 (2,88 %)

Coordinates: 44°20′27.0″N 17°16′09.5″E / 44.340833°N 17.269306°E / 44.340833; 17.269306