Jak-18

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Yak-18
Jak-18 Góraszka 2008 2.JPG
Tipi Trajnues
Vendi i origjinës Bashkimi Sovjetik
Historia e shërbimit
Në shërbim 1946
Përdorur nga Forcat ajrore Sovjetike
Forcat Ajrore Kineze
Forcat Ajrore Shqiptare etj.
Historia e Prodhimit
Dizenjuesi Alexander Sergeyevich Yakovlev
Dizenjuar 1945
Prodhuesi Yakovlev
Prodhuar 1946
Variante CJ-6


Specifikimet (Yak-18A)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yak-18

Karakteristikat e përgjithshme

 • Ekuipazhi: dy, studenti dhe instruktori
 • Gjatësia: 8.35 m (27 ft 5 in)
 • Hapja e krahëve: 10.60 m (34 ft 9 in)
 • Lartësia: 3.35 m (11 ft 0 in)
 • Siperfaqja e krahëve: 17.8 m² (191 ft²)
 • Pesha pa ngarkesë: 1,025 kg (2,255 lb)
 • Pesha me ngarkesë: kg (lb)
 • Pesha e ngritjes: 1,320 kg (2,904 lb)
 • Motorri i avionit: 1 × Ivchenko AI-14RF, 224 kW (300 hp)

Performanca

 • Shpejtësia maksimale: 300 km/h (187 mph)
 • Rrezja: 700 km (436 mi)
 • Lartësia maksimale e fluturimit: 5,060 m (16,596 ft)