James Gibbs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
James Gibbs rreth vitit 1750

James Gibbs lindi më 23 dhjetor 1682Aberdeen, vdiq më 5 gusht 1754Londër, ishte arkitekt britanez. Ai lindi në Skoci dhe u arsimua në Romë, por ka punuar në Angli. Ndër punët e tij më të rëndësishme janë St. Martin-in-the-Field në Londër dhe Radcliffe Camera në universitetin e Oksfordit.