James Mangold

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
James Mangold
Mangold në 2017
U lind në (1963-12-16) 16 dhjetor 1963 (60 vjeç)[1]
ArsimiCalifornia Institute of the Arts (BFA)
Columbia University (MFA)
Profesioni
  • Film director
  • screenwriter
  • producer
Vite aktiviteti1985–prezent
Bashkëshorti/ja
(m. 1999; div. 2014)
Fëmijë2
Prind/ërRobert Mangold
Sylvia Plimack Mangold

James Mangold (lindur më 16 dhjetor 1963) është një regjisor amerikan. Ai është më i njohur për filmat Cop Land (1997), Girl, Interrupted (1999), Walk the Line (2005), 3:10 to Yuma (2007), The Wolverine (2013) dhe Logan (2017), i fundit i gjë që i dha atij një nominim për çmimin Oscar për skenarin më të mirë të adaptuar. Më pas ai drejtoi dhe prodhoi filmin dramatik sportiv Ford v Ferrari (2019), i cili i dha atij një nominim për Çmimin e Akademisë për Filmin më të Mirë. Ai është gjithashtu drejtor dhe bashkë-skenar i filmit të ardhshëm të Indiana Jones, filmi i pestë në ekskluzivitet, i cili do të dalë në 2023.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mangold ka lindur në Nju Jork në vitin 1963 dhe është djali i artistëve Robert Mangold dhe Sylvia Plimack Mangold. Ai u rrit në Hudson Valley dhe u diplomua në shkollën e mesme Washingtonville.

Ai ndoqi programin filmik/video në Institutin e Arteve të Kalifornisë, ku studioi nën Alexander Mackendrick. Gjatë vitit të tretë të Mangold, Mackendrick sugjeroi që ai të studionte në Shkollën e Teatrit CalArts si aktor, krahas studimeve të tij të rregullta për film.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1985, Mangold siguroi një marrëveshje shkrimtari/regjisori në Disney. Ai shkroi një film televiziv dhe bashkë-shkruan filmin e animuar Oliver and Company. Disa vite më vonë, Mangold u transferua në Nju Jork dhe aplikoi në shkollën e filmit të Universitetit të Kolumbias, ku u diplomua me një MFA në film. Ndërsa atje, ai studioi nën Miloš Forman dhe zhvilloi Heavy and Cop Land.

Ai ka punuar si shkrimtar dhe regjisor që nga viti 1995, kur i pari i tij artistik, filmi i pavarur Heavy, fitoi çmimin për regjinë më të mirë në Festivalin e Filmit Sundance.

Mangold më pas shkroi dhe drejtoi Cop Land (1997), me Sylvester Stallone, Robert De Niro, Harvey Keitel dhe Ray Liotta; Girl, Interrupted, e cila fitoi Oscarin për aktoren më të mirë në rol dytësor në 1999 për Angelina Jolie; Kate & Leopold, me protagonistë Meg Ryan dhe Hugh Jackman, për të cilin Jackman u nominua për Golden Globe si aktori më i mirë në një muzikal ose komedi në 2001, dhe thriller i vitit 2003 Identity ku luajti John Cusack.

Në 2005, Mangold shkroi bashkë (me Gill Dennis), prodhoi (nën flamurin e tij të prodhimit, Tree Line Film) dhe drejtoi Walk the Line, një film për jetën e re të kantautorit Johnny Cash dhe marrëdhënien e tij me June Carter Cash. . Me aktorët Joaquin Phoenix dhe Reese Witherspoon, ai u publikua më 18 nëntor 2005, me komente pozitive dhe fitoi 187 milionë dollarë në mbarë botën. Ajo u nominua për pesë Oscar dhe Witherspoon fitoi aktoren më të mirë për interpretimin e saj si June Carter Cash. Mangold u shfaq gjithashtu si aktor në "The Sweetest Thing" si mjek dhe i pëlqente Christina Applegate, si dhe në filmin e tij Kate & Leopold duke luajtur një regjisor filmi.

Në vitin 2007, Mangold drejtoi një ribërje perëndimore, 3:10 për Yuma, me Russell Crowe dhe Christian Bale; mori vlerësime pozitive dhe fitoi rreth 71 milionë dollarë në mbarë botën.

Në vitin 2009, Mangold u nënshkrua nga Universal Pictures për të drejtuar Juliet, bazuar në një roman të autores daneze Anne Fortier. Në vitin 2011, Paramount fitoi të drejtat e filmit me shkrimtarët Eyal Podell, Jonathon E. Stewart, Aryan Saha, Chad dhe Dara Creasey në bord për të zhvilluar skenarin.

Mangold në San Diego Comic-Con për të promovuar The Wolverine, 2013.

Në qershor 2011, Mangold u punësua, fillimisht vetëm për të drejtuar filmin X-Men The Wolverine. Së bashku me skenaristët Christopher McQuarrie, Scott Frank dhe Mark Bomback, Mangold gjithashtu përshtati skenarin bazuar në sagën japoneze Wolverine të Frank Miller dhe Chris Claremont dhe hyri në prodhim në Japoni dhe Australi në korrik 2012. Ai përfundoi fotografinë në nëntor të të njëjtit vit. Në publikim, ai ishte një sukses në arkë, duke përfunduar me një bruto botërore prej 414,828,246 dollarësh me një buxhet prej 120 milionë dollarësh, sipas Box Office Mojo.

Pas suksesit në arkë dhe reagimit të moderuar kritik ndaj The Wolverine, Mangold firmosi për të shkruar historinë dhe për të drejtuar vazhdimin, Logan (2017). Filmi shënoi bashkëpunimin e tretë të Mangold dhe Jackman. Scott Frank u punësua për t'u rikthyer si bashkë-skenarist, duke punuar si ekip me Mangold dhe Michael Green. Zhvillimi i filmit ishte i gjatë, me Jackman që përmendi dëshirën e tij dhe të Mangold për të bërë drejtësinë e personazhit për herë të fundit në rol. Filmi përfshiu elemente nga Old Man Logan i Mark Millar-it të drejtuar në komike. Mangold ka deklaruar se komploti fokusohet kryesisht në zhvillimin e personazheve, në vend të spektaklit superhero. Logan ishte një sukses komercial dhe mori vlerësime të larta për qasjen e tij të ashpër mbi karakterin titullar dhe thellësinë emocionale. I quajtur shpesh si një nga filmat më të mëdhenj të superheronjve të të gjitha kohërave, filmi gjithashtu fitoi një nominim për çmimin Oscar për skenarin më të mirë të adaptuar, duke u bërë filmi i parë me superhero me veprim të drejtpërdrejtë që u nominua për Skenar të Përshtatur, si dhe nominimi i parë i Mangold për Oscar.

Në mars 2017, Mangold ishte në negociata me Fox për të zhvilluar dhe drejtuar një adaptim të romanit të ardhshëm të Don Winslow The Force rreth oficerëve të korruptuar të NYPD. Në qershor 2017, Fox caktoi një datë të publikimit për The Force për 1 Mars 2019. Data e publikimit nuk u përmbush, pasi filmi ishte ende në zhvillim. Më vonë në shkurt 2018, u njoftua se Mangold ishte vendosur të drejtonte një film për 24 Hours of Le Mans të vitit 1966, me Christian Bale dhe Matt Damon që interpretonin respektivisht si Ken Miles dhe Carroll Shelby, dhe Jez Butterworth, John-Henry Butterworth dhe Jason. Keller duke shkruar skenarin. Filmi, i titulluar Ford v Ferrari, u publikua në nëntor 2019 me vlerësimin e kritikëve dhe u bë një sukses në arkë, duke fituar 225 milionë dollarë në mbarë botën. Filmi mori 4 nominime, duke përfshirë filmin më të mirë, me dy fitore për Editimin e Filmit më të Mirë dhe Editimin më të Mirë të Tingullit në 92th Academy Awards.

Në janar 2020, u njoftua se Mangold do të drejtonte një film biografik me jetën e këngëtarit Bob Dylan, me Timothée Chalamet në rolin e Dylan.

Në shkurt 2020, u njoftua se Mangold ishte në bisedime për të drejtuar filmin e pestë të patitulluar të Indiana Jones, duke marrë përsipër Steven Spielberg, i cili më parë drejtoi katër filmat e parë në ekskluzivitet, në vend të kësaj do të veprojë si producent. Në maj 2020, u konfirmua zyrtarisht se Mangold do të shërbejë si drejtor. Xhirimet filluan në Mbretërinë e Bashkuar në qershor 2021 dhe përfunduan në shkurt 2022. Filmi pritet të dalë më 30 qershor 2023.

Në shkurt 2022, u njoftua se Mangold do të drejtonte dhe prodhonte një biografi të Buster Keaton në 20th Century Studios, bazuar në librin e Marion Meade të vitit 1995, Buster Keaton: Cut to the Chase.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. The films that influenced Logan: director James Mangold on the new Wolverine movie | BFI
  2. 2018|Oscars.org
  3. 2020|Oscars.org
  4. "Indiana Jones 5 Director James Mangold Has Answered a Very 'Important' Question About Harrison Ford's Indy". Tetor 15, 2021.
  1. ^ Jeng, Jonah (6 mars 2017). "Ecja brenda linjave: Filmat e James Mangold". Paste Magazine. Marrë më 14 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)