James Naismith

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

James Naismith lindi më 6 nëntor 1861Almonte, Ontario; vdiq më 28 nëntor 1939Lawrence, Kansas. Ka qenë një mjek dhe pedagog kanadez, po ashtu është edhe shpikësi i Basketbollit.