Jamusukro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Yamoussoukro
Qytet
noform
Yamoussoukro
Vendndodhja
Yamoussoukro is located in Bregu i Fildishtë
Yamoussoukro
Yamoussoukro

Koordinatat: 6°48′36″V 5°17′44″P / 6.81000°V 5.29556°P / 6.81000; -5.29556

Administrimi
Shteti Flamuri Bregu i Fildishtë
Kryetari i Bashkisë Gnrangbé Kouakou Kouadio
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3,500 km2
Lartësia 209-431 m (m.n.d.)
Popullsia 362,000 banorë
Dendësia 103 banorë/km2
Koordinatat 6° 48′ 36″ Veri

5° 17′ 44″ Perëndim

Yamoussoukro është qytet në Bregun e Fildishtë. Sipas vitit 2014, qyteti ka pasur 362,000 bnaorë. Qyteti ndodhet 236 kilometra në veriperëndim të Abidjanit.

Fildishtasët zakonisht e shqiptojnë emrin e qytetit "Yam-So-Kro".