Japanologjia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Japanologjia është diciplin e Orientalistikës, e cila merret me hulumtimin, e gjuhës dhe letersisë, e historisë, e fesë, e fillozofisë dhe kulturën së Japonisë. Si themelues të japanologjisë mund të merren: L. Frois, J. Rodriguez, E. Kaempfer dhe Ph. F. Siebold.

Në universitete të ndryshme të Evropës gjenden hapësira në të cilat mund të studiohet japanologjia.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]