Jump to content

Jaws 2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jaws 2 (sq: Nofullat 2) është një film horror amerikan i vitit 1978 me regji të Jeannot Szwarc dhe bashkë-skenar nga Carl Gottlieb. Është vazhdimi i JawsSteven Spielberg (1975), dhe pjesa e dytë e ekskluzivitetit të Jaws. Filmin luan Roy Scheider në rolin e shefit të policisë Martin Brody, me Lorraine Gary dhe Murray Hamilton që përsërisin rolet e tyre përkatëse si gruaja e Martinit, Ellen Brody dhe kryebashkiaku Larry Vaughn. Ai gjithashtu luan Joseph Mascolo, Jeffrey Kramer, Collin Wilcox, Ann Dusenberry, Mark Gruner, Susan French, Barry Coe, Donna Wilkes, Gary Springer dhe Keith Gordon në rolin e tij të parë në filmin artistik. Komploti ka të bëjë me shefin Brody që dyshon se një tjetër peshkaqen i bardhë po terrorizon vendpushimin imagjinar bregdetar të Amity Island, pas një sërë incidentesh dhe zhdukjesh, dhe dyshimet e tij përfundimisht vërtetohen të vërteta.

Ashtu si prodhimi i filmit origjinal, prodhimi i Jaws 2 ishte i shqetësuar. Regjisori i parë për filmin, John D. Hancock, doli të ishte i papërshtatshëm për një film aksion dhe u zëvendësua nga Szwarc. Scheider, i cili përsëriti rolin e tij vetëm për t'i dhënë fund një çështjeje kontraktuale me Universal, ishte gjithashtu i pakënaqur gjatë prodhimit dhe pati disa shkëmbime të nxehta me Szwarc.

Nofullat 2 ishte shkurtimisht vazhdimi me fitimin më të madh në histori derisa Rocky II u publikua në vitin 1979. Etiketa e filmit, "Ashtu kur menduat se ishte e sigurt të ktheheshe në ujë..." është bërë një nga më të famshmit në film histori dhe është parodizuar e nderuar disa herë. Filmi mori komente të përziera dhe u pasua nga Jaws 3-D në 1983 dhe Jaws: The Revenge në 1987.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]