Jeff Ament

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jeff Ament

Jeff Allen Ament lindi më 10 mars 1963 në Havre, Montana, ShBA, është një rok basist amerikan dhe bashkë me Stone Gossard dhe Mike McCready themelues i Pearl Jam.

Veprat muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pearl Jam[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ten (1991)
 • Vs. (1993)
 • Vitalogy (1994)
 • No Code (1996)
 • Yield (1998)
 • Binaural (2000)
 • Riot Act (2002)
 • Lost Dogs (2003)
 • Rearviewmirror - Greatest Hits (2004)
 • Pearl Jam (2006)

Three Fish[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Three Fish (1996)
 • The Quiet Table (1999)

Temple of the Dog[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Temple of the Dog (1991)

Mother Love Bone[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Shine (1989)
 • Apple (1990)

Green River[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Deep Six (1985)
 • Come on Down (1986)
 • Dry As a Bone (1987)
 • Rehab Doll (1988) (1988)
 • Rehab Doll/Dry As a Bone (1988)
 • Sub Pop 200 (1988)