Pearl Jam

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pearl Jam
PearlJampic.jpg
Pearl Jam në vitin 2005
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svg Seattle, Washington
ZhanriGrunge
LabelEpic Records (19912004)
J Records (2006 —)
Vite aktiv1990
Anëtarët
Jeff Ament (bas kitare)
Stone Gossard (kitare)
Mike McCready (kitare)
Eddie Vedder (vokal)
Matt Cameron (tupan / 1998 —)
Ish-anëtarët
Dave Krusen (tupan / 1990 — 1991)
Matt Chamberlain
Dave Abbruzzese
Jack Irons
Webfaqja
www.pearljam.com


Pearl Jam është një nga grupet muzikore më të njohura për stilin "grunge". Përpara se të njiheshin me emrin "Pearl Jam" (pearl: perlë, jam: reçel), disa prej pjestarëve të bendit patën punuar bashkë si Mother Love Bone dhe Temple of the Dog.

Pjestarët e tanishëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mother Love Bone (1988-1991):

Temple of the Dog (1990-1991):

Pearl Jam (1991-tani):

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.