Jump to content

Jeff Kinney

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jeff Kinney
Kinney in November 2011
Kinney in November 2011
U lind mëJeffrey Patrick Kinney
(1971-02-19) 19 shkurt 1971 (53 vjeç)
Fort Washington, Maryland, SHBA
Occupation
 • Autor
 • karikaturist
 • projektues lojërash
 • producent
 • aktor
EdukimiUniversiteti i Maryland, College Park (BA)
Periudha1999–tani
Gjinitë letrareNovela për fëmijë, trilime realiste, satirë, komedi
Tematikat
 • Novela
 • filma
Punët e shquaraDitari i Gregut
Poptropica
Bashkëshortja/et
Julie Kinney
(m. 2003)
Fëmijët2
Faqja zyrtare
wimpykid.com

Jeffrey Patrick Kinney (lindur më 19 shkurt 1971)[1] është një autor dhe karikaturist amerikan. Ai njihet më së shumti për krijimin, shkrimin dhe ilustrimin e serisë së librave për fëmijë Ditari i Gregut. Ai gjithashtu krijoi uebsajtin e orientuar për fëmijët Poptropica.

Jeff Kinney lindi dhe u rrit në Fort Washington, Maryland. Kinney ndoqi Shkollën Fillore Potomac Landing dhe më vonë Shkollën e Mesme Bishop McNamara, ku u diplomua më 1989. Ai ka një vëlla dhe motër më të madh dhe një vëlla më të vogël.[2] Ai është me prejardhje irlandeze.[3] Ai ndoqi Universitetin e Maryland, College Park në fillim të viteve 1990. Ishte në kolegj që Kinney krijoi një strip komik popullor, Igdoof, i cili u botua në gazetën e studentëve të shkollës, The Diamondback.[4] Kinney u diplomua në Universitetin e Maryland më 1993, fillimisht i diplomuar në shkenca kompjuterike, por kaloi në drejtësinë penale në mënyrë që të kishte më shumë kohë për të punuar në komiken e tij.[5] Në vitin 2021 ai u përfshi në Omicron Delta Kappa si student i Universitetit të Maryland.

Seria Ditari i Gregut

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 1998, Kinney solli idenë e një të dobëti të shkollës së mesme të quajtur Greg Heffley, i cili shkruan histori të ilustruara për jetën e tij personale. Në maj të vitit 2004, Funbrain dhe Jeff Kinney publikuan një version në internet të tregimit, të titulluar Ditari i Gregut. Faqja e internetit bënte hyrje ditore deri në qershor 2005.[6] Ai punoi në librin e tij për gati tetë vjet, përpara se t'ia tregonte një botuesi në New York City, SHBA.

Në shkurt 2006, gjatë New York Comic Con, Jeff nënshkroi një marrëveshje shumë-librash me botuesin Harry N. Abrams, Inc., për ta kthyer Ditarin e Gregut në një seri të shtypur.[7]

Libri u bë një hit i menjëhershëm, me versionin online duke marrë rreth 20 milionë shikime që nga viti 2007. Kur shumë lexues në internet kërkuan një version të printuar, Kinney ra dakord dhe në prill 2007, Ditari i Gregut u botua.[8] Deri më sot, 31 libra të Ditari i Gregut janë lëshuar, duke përfshirë një ditar filmi dhe një libër "Bëje vetë", dhe një biografi që miku më i mirë i Gregut shkroi Rowley Jefferson.[9] Në prill 2009, TIME e emëroi Kinney një nga njerëzit më me ndikim në botë.[10] Në 2010, 2011, 2012, 2014, 2015 dhe 2016, seria fitoi Nickelodeon Kids Choice Award për librin e preferuar.[11] Seriali është ende në vazhdim, me librin më të fundit të përhapur të quajtur Diary of a Wimpy Kid: No Brainer.

Për të promovuar publikimin e Diary of a Wimpy Kid: No Brainer, Kinney filloi turneun e librit nëpër Bregun Perëndimor të Shteteve të Bashkuara të titulluar "The No Brainer Show" nga 23 tetori deri më 8 nëntor 2023.[12][13] Kinney ia kushtoi turneun bibliotekave dhe bibliotekarëve, duke bërë një donacion personal prej 100,000 dollarësh për bibliotekat përgjatë turneut.[12] Ai gjithashtu bashkëpunoi me 11 botues për të blerë "libra me interes të lartë, të larmishëm për t'u shpërndarë nëpër biblioteka dhe për fëmijët që takojmë gjatë rrugës".[14] Çdo ndalesë paraqiste një shfaqje loje të organizuar nga Kinney, ku pjesëmarrësit mund të fitonin çmime në emër të bibliotekës së tyre lokale.[13]

 1. Ditari i Gregut (April 1, 2007)
 2. Ditari i Gregut: Rregullat e Rodrikut (February 1, 2008)
 3. Ditari i Gregut: U Mbush Kupa (January 13, 2009)
 4. Ditari i Gregut: Ditë Qeni (October 12, 2009)
 5. Ditari i Gregut: E Vërteta e Hidhur (November 9, 2010)
 6. Ditari i Gregut: Secili për Vete (November 15, 2011)
 7. Ditari i Gregut: The Third Wheel (November 13, 2012)
 8. Diary of a Wimpy Kid: Hard Luck (November 5, 2013)
 9. Ditari i Gregut: Çomëni në Shtëpi (November 4, 2014)
 10. Diary of a Wimpy Kid: Old School (November 3, 2015)
 11. Diary of a Wimpy Kid: Double Down (November 1, 2016)
 12. Diary of a Wimpy Kid: The Getaway (November 7, 2017)
 13. Diary of a Wimpy Kid: The Meltdown (October 30, 2018)
 14. Diary of a Wimpy Kid: Wrecking Ball (November 5, 2019)
 15. Diary of a Wimpy Kid: The Deep End (October 27, 2020)
 16. Diary of a Wimpy Kid: Big Shot (October 26, 2021)
 17. Diary of a Wimpy Kid: Diper Överlöde (October 25, 2022)
 18. Diary of a Wimpy Kid: No Brainer (October 24, 2023)
 1. Diary of an Awesome Friendly Kid: Rowley Jefferson's Journal (April 9, 2019)
 2. Rowley Jefferson's Awesome Friendly Adventure (August 4, 2020)
 3. Rowley Jefferson's Awesome Friendly Spooky Stories (March 16, 2021)

Supplementary books

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. Diary of a Wimpy Kid Do-It-Yourself-Book (October 1, 2008)
 2. The Wimpy Kid Movie Diary (Original: March 16, 2010, 1st Revised Edition: February 15, 2011, 2nd Revised Edition: June 26, 2012)
 3. The Wimpy Kid Do-It-Yourself-Book (May 10, 2011)
 4. Wimpy Kid Blank Journal (October 8, 2013)
 5. Diary of a Wimpy Kid Writer’s Notebook (October 8, 2013)
 6. The Wimpy Kid Movie Diary: The Next Chapter (May 9, 2017)
Viti Film Skenaristi Producenti Aktori Roli Shënimet
2010 Diary of a Wimpy Kid (2010)

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Executive

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

No Bazuar në romanin e tij "Ditari i Gregut"
2011 Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules (2011)

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Executive Po Mr. Hills (Cameo) Bazuar në romanet e tij "Ditari i Gregut: Rregullat e Rodrikut" dhe "Ditari i Gregut: U Mbush Kupa"
2012 Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Executive Po Mr. Hills Bazuar në romanet e tij "Ditari i Gregut: U Mbush Kupa" dhe "Ditari i Gregut: Ditë Qeni"
2017 Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul Po Executive Uncredited Owner of a booth convention (cameo) Based on his novel "Ditari i Gregut: Çomëni në Shtëpi"
2021 Diary of a Wimpy Kid (2021) Po Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

No

Bazuar në romanin e tij "Ditari i Gregut"

2022 Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules (2022) Po Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

No

Bazuar në romanin e tij "Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules"

2023 Diary of a Wimpy Kid Christmas: Cabin Fever Po Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

No

Bazuar në romanin e tij "Ditari i Gregut: Secili për Vete"

 1. ^ Library of Congress. "Kinney, Jeff - LC Linked Data Service: Authorities and Vocabularies". id.loc.gov (në anglisht). Marrë më 2022-04-18.
 2. ^ McGrath, Nick (dhjetor 2012). "Jeff Kinney: 'People ask me, is Greg really you?'". The Guardian (në anglisht).
 3. ^ "An-mhaith! Wimpy kid author thrilled by Irish version" (në anglisht). RTÉ. 2017-05-25.
 4. ^ Leff, Lisa (1994-02-03). "'IGDOOF' TAKES ON THE WORLD". Washington Post (në anglishte amerikane). ISSN 0190-8286. Marrë më 2020-04-16.
 5. ^ Gunderson, Megan M. (2012). Jeff Kinney (në anglisht). Edina, Minn.: ABDO Pub. Co. ISBN 978-1-61787-710-0. OCLC 767670415.
 6. ^ "Diary of a Wimpy Kid". Funbrain (në anglisht). Family Education Network. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2015. Marrë më 5 mars 2011.
 7. ^ Mehegan, David (7 prill 2008). "Story of the weak". The Boston Globe (në anglisht). Plainville, MA. Marrë më 1 tetor 2018.
 8. ^ "Diary of a Wimpy Kid". Funbrain (në anglisht). Family Education Network. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2015. Marrë më 5 mars 2011.
 9. ^ Wimpy Kid | The official website for Jeff Kinney's Diary of a Wimpy Kid book series
 10. ^ Simpson, Forrest (30 prill 2009). "The 2009 TIME 100". Time (në anglisht). Marrë më 1 tetor 2018.
 11. ^ "Kids' Choice Awards 2015: The Complete Winners List". The Hollywood Reporter (në anglisht). 28 mars 2015. Marrë më 1 tetor 2018.
 12. ^ a b Pedersen, Erik (2023-10-19). "Wimpy Kid's 'No Brainer' library support tour arrives in San Diego on Oct. 23". San Diego Union-Tribune (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-11-26.
 13. ^ a b Brill, Pamela. "Jeff Kinney Salutes Librarians on 'The No Brainer Show' Tour". Publishers Weekly (në anglisht). Marrë më 2023-11-26.
 14. ^ Ishizuka, Kathy. "Jeff Kinney to Honor Librarians in Nationwide Tour for Next Wimpy Kid Book, 'No Brainer.' SLJ Has the Exclusive Excerpt". School Library Journal (në anglisht). Marrë më 2023-11-26.