Ditari i Gregut (libër)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ditari i Gregut
Skeda:Diary of a Wimpy Kid book cover.jpg
Kopertina e botimit të parë të librit
AutorJeff Kinney
Titulli origjinalDiary of a Wimpy Kid
PërkthyesArtan Miraka
IlustruesJeff Kinney
Artist i kopertinësJeff Kinney
Chad W. Beckerman
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglist
SeriaDitari i Gregut
ZhanriKomedi, trillim për të rinjtë
BotoiAmulet Books[1]
Data e botimit
1 prill 2007[2]
Lloji i mediasPrint (paperback, hardcover)
Faqe221
ISBNISBN 978-0-14-330383-1 [1]
Përcjellet ngaDitari i Gregut: Rregullat e Rodrikut 

Ditari i Gregut (ang. Diary of a Wimpy Kid) është një roman për fëmijë i shkruar dhe ilustruar nga Jeff Kinney. Është libri i parë në serinë Ditari i Gregut. Libri flet për një djalë të quajtur Greg Heffley dhe përpjekjet e tij për t'u bërë popullor në vitin e parë të shkollës së mesme.

Ditari i Gregut u shfaq për herë të parë në FunBrain në vitin 2004, ku u lexua 20 milionë herë.[1] Përshtatja e shkurtuar me kopertinë të fortë u publikua më 1 prill 2007.[2] Libri u emërua një më i shituri i Nju Jorkut, ndër çmime të tjera dhe mori vlerësime përgjithësisht pozitive. Libri u adaptua në një film artistik live action, i cili u publikua më 19 mars 2010, dhe një [[përshtatje e filmit të animuar u publikua në Disney+ më 3 dhjetor 2021.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Greg Heffley, protagonisti i shkollës së mesme, sqaron se "kjo është një JOURNAL, jo një ditar" (pavarësisht se çfarë shkruan në kopertinë). Më pas ai shpjegon se ka pranuar të shkruajë në një vetëm kur është "i pasur dhe i famshëm", dhe "për momentin, unë jam ngecur në shkollën e mesme me një bandë budallenjsh". Greg më pas diskuton djathin e vjetër, me erë të keqe dhe të mykur në shkollën e tij. Filloi kur dikush hodhi një copë djathë në fushën e basketbollit dhe u myk. Nëse dikush e prek djathin, ai ka "Prekjen e djathit", me të cilin ngecën derisa ta kalojnë duke prekur dikë tjetër. Megjithatë, viktima e fundit e Cheese Touch u zhvendos në Kaliforni dhe Greg shpreson që askush të mos e fillojë atë përsëri. Ai gjithashtu flet për mikun e tij më të mirë, Rowley Jefferson. Megjithëse Greg dëshiron të bëhet i famshëm dhe ia shpjegon popullaritetin Rowley-t, "thjesht shkon në një vesh dhe del nga tjetri me të".

Greg më pas prezanton familjen e tij. Ai ka një vëlla adoleshent, Rodrick, të cilit i pëlqen ta zgjedhë, dhe një vëlla të vogël, një vogëlush me emrin Manny, i cili merr gjithçka që dëshiron dhe ikën me gjithçka që bën gabim. Babai i Gregut nuk e inkurajon mënyrën e tij të jetesës – duke luajtur video lojëra gjatë gjithë ditës – në vend që të dalë jashtë dhe të luajë sport.

Pranë Halloween, Greg shkruan se babait të tij i pëlqen të fshihet në shkurre natën e Halloween dhe të lajë adoleshentët që ecin pranë rrugës së tyre me një kosh plehrash plot me ujë. Greg dhe Rowley vendosin të bëjnë një shtëpi të përhumbur pasi panë popullaritetin e shtëpisë së përhumbur të Crossland High School, por ata përfundojnë duke përfituar vetëm dy dollarë. Në natën e Halloween, Greg dhe Rowley bëjnë mashtrime, por sfidohen nga një grup adoleshentësh që i spërkasin me një zjarrfikës të mbushur me ujë. Kur kthehen në shtëpi, i njomur me një kosh plehrash plot me ujë nga babai i Gregut, i cili i ngatërron me adoleshentë.

Në Gjeografi, Greg dështon në një test të Kryeqyteteve të Shtetit pasi një vajzë e quajtur Patty Farrell i kujton mësuesit se duhet të mbulojë hartën e Shteteve të Bashkuara që tregon kryeqytetet e shteteve. Në shtëpi, nëna e Gregut e detyron atë të hyjë në audicion për shfaqjen e shkollës (bazuar në Magjistarin e Ozit). Greg merr rolin e një peme, ndërsa Patty Farrell i jepet roli i Dorothy, protagonistja e romanit. Gjatë performancës së shfaqjes, Gregu bëhet shumë nervoz për të kënduar, duke ngatërruar pemët e tjera. Patty zhgënjehet dhe Greg fillon t'i hedhë mollë mbi të. Pemët e tjera bashkohen dhe shfaqja përfundimisht duhet të mbyllet pasi Patty i thyhen syzet. Nëna e Gregut është e zhgënjyer, por Gregut i pëlqente të kthehej në Patty.

Pasi merr dhurata të këqija për Krishtlindje, Greg vendos të luajë një lojë me Rowley, në të cilën Rowley duhet të ngasë një rrotë të madhe poshtë një kodre, ndërsa Greg përpiqet ta rrëzojë atë me një futboll. Në një nga përpjekjet e Gregut, topi kalon nën rrotën e përparme, gjë që bën që Rowley të bjerë dhe t'i thyejë dorën. Kur Rowley shkon në shkollë me një gips, vajzat kujdesen për të (duke mbajtur librat e tij, duke i ushqyer me ushqim), gjë që e bën Gregun xheloz.

Greg vendos të bashkohet me Patrullat e Sigurisë në shkollën e tij, duke shpresuar se ai do të jetë në gjendje të kontrollojë fëmijët e tjerë. Ai bën që Rowley të regjistrohet gjithashtu dhe gëzon përfitimet e të qenit një Patrullë e Sigurisë, si p.sh. marrja e çokollatës së nxehtë falas. Ai përpiqet të zërë një vend në gazetën e shkollës si karikaturist dhe bashkohet me Rowley. Greg vjen me një shirit të quajtur Zoo-Wee Mama!, dhe ai dhe Rowley prodhojnë një numër shiritash. Përfundimisht, Greg fillon të dëshirojë të bëjë stripe të tjera, por Rowley dëshiron të vazhdojë me Zoo-Wee Mama!; Greg ia dorëzon komiken mësuesit dhe përfundon duke marrë punën e karikaturistit. Mirëpo, mësuesi ndryshon komplet komiken e Gregut, madje duke e bërë personazhin e tij një “student kurioz” në vend të një “kretin”.

Pas një incidenti ku Greg ndjek disa fëmijë me një krimb në një shkop dhe ngatërrohet me Rowley, Rowley pezullohet nga Patrullat e Sigurisë për një javë. Megjithatë, pasi të sqarohet se Greg ishte fajtori i vërtetë, Rowley rivendoset dhe promovohet ndërsa Greg shkarkohet.

Greg vëren se viti shkollor po mbyllet dhe përpiqet të futet në faqen "Klasa e preferuar" e librit vjetor. Ai ka në plan të shkojë për "Klasa Clown", por planet e tij nuk funksionojnë. Në drekë, ai merr një numër të gazetës së shkollës dhe mëson se Rowley është karikaturisti i ri, me mamanë e tij Zoo-Wee! shirit i lënë i pandryshuar.

Greg përballet me Rowley që nuk e ka renditur atë si bashkë-krijues dhe ka fituar gjithë famën. Ndërsa ata argumentojnë, adoleshentët që i ndoqën në Halloween shfaqen dhe i detyrojnë Greg dhe Rowley të hanë djathin. Greg del nga kjo duke pretenduar në mënyrë të rreme se është alergjik ndaj qumështit, ndërsa Rowley detyrohet të hajë të gjithë. Të nesërmen, kur të gjithë vërejnë se djathi është zhdukur, Greg merr rrëzimin për Rowley dhe gënjen duke thënë se ai e hodhi atë. Greg pajtohet me Rowley dhe i lejon njerëzit të mendojnë se ai ka Cheese Touch.

Libri përfundon me Gregun duke marrë librin e tij vjetor, duke parë Rowley në faqen "Class Clown" dhe duke e hedhur atë në plehra.

Personazhet kryesor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gregory Heffley

Personazhi kryesor, Greg, ka probleme me familjen, miqtë dhe shkollën e mesme lokale. Ai është shumë i shqetësuar se sa popullor është në shkollë dhe ëndërron shumë për të qenë i pasur dhe i famshëm kur të rritet. Ai përpiqet të përshtatet në shkollën e tij, por zakonisht nuk ia del. Duke u përballur me shumë sfida, Greg përpiqet t'i trajtojë ato në mënyrë shumë kreative, por për fat të keq mashtrimet e tij shpesh i kthehen atij.

Rowley Jefferson

Shoku më i mirë i Gregut ka një kornizë më të madhe se mesatarja. Ai është gjithmonë i gatshëm të bëjë atë që i thotë Greg, duke përfshirë marifete të rrezikshme. Rowley shkon me pushime gjatë gjithë kohës, gjë që e mërzit Gregun. Rowley është një mik besnik, por ai ndonjëherë sillet në një mënyrë të papjekur ose fëminore. Ai gjithashtu vishet në një mënyrë të pazakontë.

Manny Heffley

Vëllai i vogël "i llastuar" i Gregut, një foshnjë tre vjeçare. Ai nuk futet kurrë në telashe pavarësisht se çfarë, edhe kur e meriton vërtet. Manny nuk është ende i stërvitur në vockël.

Rodrick Heffley

Rodrick është vëllai adoleshent i Gregut dhe ai nuk humbet kurrë një mundësi për të qenë mizor ndaj Gregut. Ai njihet për gjumin e tepërt në mëngjes dhe për qëndrimin e tij rebel. Rodrick është pjesë e një grupi të bodrumit (grup garazhi në filma) të quajtur "Löded Diper". Rodrick do të bëjë gjithçka për të vënë në siklet Gregun dhe madje do t'i shkaktojë probleme Manny-t për t'ua bërë jetën të mjeruar të gjithëve.

Vazhdimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autori dhe ilustruesi Jeff Kinney nënshkruan kopjet e Ditari i Gregut më 2009.

Ditari i një fëmije të egër është libri i parë në një ekskluzivitet të vazhdueshëm. Janë botuar gjithsej tetëmbëdhjetë libra, vazhdimet e librit të parë janë: Rregullat e Rodrikut (2008) i cili u rendit në listën e New York Times Best Sellers për 117 javë,[3] U Mbush Kupa (2009) që ishte në listën e New York Times Best Sellers për 65 javë, duke arritur kulmin në numrin një,[4] Ditë Qeni (2009) i cili u rendit në numrin një në listën New York Times Best Sellers për të gjitha 25 javët e përfshirjes, duke e bërë atë librin numër 1 më të shitur të vitit 2009,[5] E Vërteta e Hidhur (2010),[6] Secili për Vete (2011),[7] Mbërrijnë Telashet (2012), Fati i Mbrapshtë (2013), Çomëni në shtëpi (2014), S'mban më ujë pilafi (2015),[8] Me të Gjithë Forcat (2016),[9] Pushime në Panik (2017),[10] Ditë Emocionuese (2018),[11] Katastrofë Totale (2019),[12] The Deep End (2020), Gjuajtja e Hatashme (2021), Diper Överlöde (2022), dhe No Brainer (2023).

Përshtatjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një përshtatje filmike,Diary of a Wimpy Kid, u publikua nga 20th Century Fox më 19 mars 2010.[13][14][15][16] Në film luajnë Zachary Gordon si Greg Heffley, Robert Capron si Rowley Jefferson, Steve Zahn si Frank Heffley (babai), Rachael Harris si Susan Heffley (nëna), Devon Bostick si Rodrick Heffley, Chloë Grace Moretz si Angie Steadman, dhe Connor & Owen Fielding si Manny Heffley, vëllai i Gregut. Më vonë do të vazhdonte të krijonte tre vazhdime.

Një tjetër përshtatje filmike, këtë herë i animuar, që shërben si rindezje e serisë së filmave u publikua më 3 dhjetor 2021 ekskluzivisht në Disney+.[17]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Diary of A Wimpy Kid details" (në anglisht). Amulet Books. 2007-04-13. Arkivuar nga origjinali më 2011-11-12. Marrë më 2011-11-18.
 2. ^ a b Kinney, Jeff (1 prill 2007). Diary of a wimpy kid (në anglisht) (bot. Hardcover). New York: Amulet Books. ISBN 978-0810993136.
 3. ^ Kinney, Jeff (shkurt 2008). Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules (në anglisht). Amulet Books. ISBN 978-0-8109-9313-6.
 4. ^ Kinney, Jeff (janar 2009). Diary of a Wimpy Kid: The Last Straw (në anglisht). Amulet Books.
 5. ^ Dixler, Elsa. "The New York Times Best Sellers: Children's Books". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2010-04-20. Marrë më 7 maj 2011.
 6. ^ Kinney, Jeff (tetor 2010). Diary of a Wimpy Kid: The Ugly Truth (në anglisht). Amulet Books. ISBN 9781419702235.
 7. ^ Kinney, Jeff (nëntor 2011). Diary of a Wimpy Kid: Cabin Fever (në anglisht). Amulet Books. ISBN 9781419702235.
 8. ^ "Latest Diary of a Wimpy Kid Debuts as Global Bestseller". Publishers Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2015-12-09. Marrë më 8 dhjetor 2015.
 9. ^ McClurg, Jocelyn (9 nëntor 2016). "'Wimpy Kid' flies high, hits No. 1 on USA TODAY's list". USA Today (në anglisht). Marrë më 20 prill 2020.
 10. ^ Bolton, Tamra (24 tetor 2017). "Diary of a Wimpy Kid The Getaway To Be Released Nov. 7: See The Trailer!". Parade (në anglisht). Marrë më 20 prill 2020.
 11. ^ Kantor, Emma (8 nëntor 2018). "On the Road with 'Wimpy Kid' Creator Jeff Kinney: 'The Meltdown' Tour". Publishers Weekly (në anglisht). Marrë më 20 prill 2020.
 12. ^ Kantor, Emma (12 shtator 2019). "Wimpy Kid Hits the Road, Goes Green" (në anglisht). Marrë më 20 prill 2020.
 13. ^ Breznican, Anthony (29 shtator 2009). "First Look: 'Wimpy Kid' actor embraces being 'a likable jerk'" (në anglisht). USA Today. Arkivuar nga origjinali më 2009-10-03. Marrë më 20 tetor 2009.
 14. ^ McNary, Dave (3 gusht 2009). "Steve Zahn to star in 'Wimpy Kid'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2009-10-09. Marrë më 20 tetor 2009.
 15. ^ McCarron, Heather (12 tetor 2009). "Nothing 'Wimpy' about local author's success" (në anglisht). Milford Daily News. Arkivuar nga origjinali më 2009-10-15. Marrë më 20 tetor 2009.
 16. ^ "Diary of a Wimpy Kid (2010)". Box Office Mojo (në anglisht). Internet Movie Database. Arkivuar nga origjinali më 2010-08-06. Marrë më 1 gusht 2010.
 17. ^ Palmer, Roger (2 shtator 2021). "An All-New Animated "Diary of a Wimpy Kid" Film Coming To Disney+ This Holiday Season" (në anglisht). What's On Disney Plus. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2021. Marrë më 20 tetor 2021.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]