Jekaterinburgu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jekaterinburg
Екатеринбург
Qytet
noform
Pamje të nga Jekaterinburgu
Stema_figura
Stema e Jekateringburgut
Flag of Yekaterinburg (Sverdlovsk oblast).svg
Flamuri i Jekaterinburgut
Vendndodhja
Jekaterinburg is located in Rusi
Jekaterinburg
Jekaterinburg

Koordinatat: 56°50′V 60°35′L / 56.833°V 60.583°L / 56.833; 60.583

Administrimi
Shteti Flamuri Rusia
Njësia Federale Sverdlovsk Oblast
Kryetari i Bashkisë Jevgeni Roizman
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 495 km2
Popullsia 1,428,042 banorë
Dendësia 2,727 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 18 nëntor 1723
Zona Kohore Yekt (UTC+05:00)
Kodi Postal 620000
Prefiksi +7 343
Faqja Zyrtare www.ekburg.ru

Jekaterinburg (Rusisht: Екатеринбу́рг) është qyteti i katërt më i madh në Rusi. Në vitin 2010, qyteti ka pasur 1,349,772 banorë. Mes vitit 1924 dhe 1991, Jekaterinburgu ka pasur tjetër emër, emri i qyteti ishte Sverdlovsk (Свердло́вск).

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dimri zgjat gjashtë muaj, nga muaji tetor deri në muajin prill. Temperaturat mund të zbres deri në −45 °C. Vera është e shkurt, moti është i nxehtë për 65-70 ditë. Temperatura mesatare është +18 °C.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krahasuar me shekullin 20 që ka pasur shumë banorë, në shekullin 21 popullsia ka filluar të rritet më ngadalë.

Evolution demografik
1724 1781 1820 1861 1917 1926 1939
4,000 7,969 13,026 19,832 71,590 134,800 423,000
1959 1970 1979 1989 2002 2010 2015
778,600 1,025,000 1,211,200 1,364,621 1,293,537 1,349,772 1,428,042

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëzit e njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Pavel Bazhov, folklorist
 • Old Man Bukashkin, artist dhe poet
 • Pavel Dacjuk, lojtar i hokejit
 • Nikolaj Habibulin, lojtar i hokejit
 • Aleksj Jashin, lojtar i hokejit
 • Ilja Kormilcev, poet, përkthyes, botues
 • Nikolaj Krasovski, matematikan
 • Iskander Mahmudov, biznesmen
 • Vladimir Malahov, lojtar i hokejit
 • Gennadi Mesjats, zëvendës president i akademisë shkencore ruse
 • Ernst Neizvestni, skulptor
 • Oleg Platonov, shkrimtarë, historian, dhe ekonomist
 • Boris Rizhi, poet
 • Georgi Shishkin, piktorë
 • Vassili Sigarev, dramaturg
 • Sergej Vonsovski, fizikan

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]