Jump to content

Jessie Kenney

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jessie Kenney (1887 - 1985) ishte një militante britanike e së drejtës së votimit për gra e cila u burgos për sulme ndaj kryeministrit britanik dhe sekretarit të shtëpisë kur ata po luanin golf. Ajo po protestonte për të fituar vota për gratë në Britani. Ajo dhe banesa e motrës së saj përmbanin detaje të një fushate bombardimi për të mbështetur çështjen e tyre. Këto u zbuluan nga autoritetet kur Kenney u dërgua jashtë shtetit për të rimarr veten. Kenney më vonë vazhdoi të stërvitej si një operator në distancë, por punoi si stjuardesë.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kenney ka lindur në Oldham në 1897 në Lees, i cili është në Riding West të Yorkshire (pjesë e Borough of Oldham). Ajo ishte vajza (mes 12 fëmijëve) të Nelson Horatio Kenney (1849-1912) dhe Anne Wood (1852-1905); familja ishte e varfër dhe klasa punëtore. Një nga motrat e saj ishte Annie Kenney, e cila ishte tetë vjet më e madhe se ajo. Motra e saj nxiti studimin e letërsisë midis kolegëve të saj - të frymëzuar nga botimi i Robert Blatchford, 'The Clarion'. [1][2][3]

Mary Blathwayt duke mbjellur një pemë me Vera Holmes, Jessie dhe Annie Kenney në vitin 1909

Jessie Kenney u përfshi aktivisht në Unionin Social dhe Politik të Grave (WSPU) pasi ajo dhe motra e saj, Annie, dëgjuan Teresa Billington-Greig dhe Christabel Pankhurst [4] duke folur në Klubin Vokal të Oldham Clarion në vitin 1905. [3] Jessie nuk kishte karizmën e saj të mëhershme të prindërve për të folur publikisht, por ajo ishte më e organizuar. Në vitin 1906 ajo u bë sekretarja e Emmeline Pethick-Lawrence, baroneshë Pethick-Lawrence. Ajo do të organizonte anëtarët për të ndërprerë mbledhjet dhe për të dërguar deputetë. [4]

WSPU ishin të etur për të shtyrë rastin për votimin e grave me qeverinë. Qeveria ndryshoi ligjin dhe u pajtua se Posta do t'i lejonte njerëzit të dërgonin "letra njerëzore". Jessie Kennedy përfitonte nga kjo për të dërguar dy delegatë, znj. Solomon dhe znj. McClennan me pankarta, nga Zyra Postare në Kryeministër. Më 10 dhjetor 1909 Kenney u maskua si një djalë telegrafesh për të pasur akses në Asquith në një takim publik në Mançester. Ajo ishte e pasuksesshme, por fotografia u përdor si publicitet për kauzën. [5]

Ajo dhe Vera Wentworth u burgosën për sulme ndaj Kryeministrit. Më 5 shtator 1908 Kenney, Elsie Howey dhe Vera Wentworth kishin sulmuar kryeministrin Herbert Asquith dhe sekretarin e shtëpisë Herbert Gladstone gjatë një ndeshjeje të golfit. [6]

Në vitin 1909 ajo u ftua në shtëpinë e Mary Blathwayt në Batheaston ku u takuan militatet kryesorë. Vizitorëve të rëndësishëm iu kërkua të mbillnin një pemë për të regjistruar arritjet e tyre në emër të çështjes, p.sh. një dënim me burg. [6]

Në vitin 1913 ajo ishte e sëmurë dhe ajo u dërgua nga banesa që ajo ndau me Annie në Zvicër për t'u shëruar. Ajo u përshkrua si "shkatërrim emocional", por Mary Blathwayt e kujton atë si një infeksion të mushkërive. Sëmundja e saj e pengoi atë që të shkatërronte letrat në banesën e saj dhe si rezultat i kësaj u gjetën prova inkriminuese. Gazetat dhanë dëshmi për të treguar se kimisti i WSPU-së, Edwy Clayton, ishte përfshirë në veprime të zjarrvënies në emër të WSPU. [7] Clayton dhe të tjerë u dënuan dhe u dënua me 21 muaj burg. Clayton vazhdoi grevën e urisë dhe u lirua pas 15 ditësh dhe pastaj shkoi jashtë shtetit. [8]

Lufta e parë botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emmeline Pankhurst e vuri mënjanë lëvizjen e votimit të grave për periudhën e luftës. Jessie, si shumë, ndoqi epërsinë e saj. [7]

Pas punës për WSPU ajo vendosi të punojë në një fushë që lidhet me interesin e saj në radio dhe në shkencë në përgjithësi. Ajo mori këshilla nga Emmeline Pankhurst dhe Marie Curie dhe e kuptoi se me burimet e saj ajo mund të jetë në gjendje të stërvitej si një operator wireless. Kjo nuk ishte pa ambicie pasi të gjitha format supozonin se operatorët do të ishin meshkuj. Në vitin 1923 ajo mori pjesë në Kolegjin Wireless Wales Wales dhe mori certifikatën e klasit të parë në Radiotelegrafi. [9]


She never found work as a wireless operator and had to work as a stewardess. [9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Helen Rappaport. Encyclopedia of women social reformers, Volume 1 (ABC-CLIO, 2001) p. 359-361
  2. ^ E. S. Pankhurst. The suffragette: the history of the women's militant suffrage movement, 1905–1910 (New York Sturgis & Walton Company, 1911) p. 19 ff.
  3. ^ a b Annie Kenney, Marie M. Roberts, Tamae Mizuta. A Militant (Routledge, 1994) Intro.
  4. ^ a b "Jessie Kenney". Spartacus Educational (në anglisht). Marrë më 2017-10-26.
  5. ^ Sylvia Pankhurst (16 shtator 2015). The Suffragette: The History of the Women's Militant Suffrage Movement. Courier Dover Publications. fq. 384, 464 et al. ISBN 978-0-486-80484-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b Simkin, John (shtator 1997). "Mary Blathwayt". Spartacus Educational (në anglisht). Marrë më 2017-10-24.
  7. ^ a b Elizabeth Crawford (2 shtator 2003). The Women's Suffrage Movement: A Reference Guide 1866-1928. Routledge. fq. 320. ISBN 1-135-43402-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Simon Webb (2 korrik 2014). The Suffragette Bombers: Britain's Forgotten Terrorists. Pen and Sword. fq. 35–37. ISBN 978-1-4738-3843-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ a b "Jessie Kenney and women seafarers". Women's History Network (në anglishte britanike). 2013-06-30. Marrë më 2017-10-26.