Jump to content

Jeuangologjia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jeuangologjia është fushë e shkencës që merret me studimin e historisë së jeuangarëve, të gjuhës Jeuange dhe të letërsisë e kulturës jeuangare. Në trojet Kinë ekzistojnë institucione të veçanta, që merren me studime Jeuangologjike. Në Guangdzi(Krahinën Autonome Guangdzi Jeuang) ato kryhen nga disa institute kërkimore -shkencore: Instituti i Gjuhësisë dhe Letërsisë, Instituti i Historisë, Instituti i Etnike, Qëndra e Kërkimeve Jeuangologjike[1] dhe Qendra e Studimit të Arteve.

Një rol të rëndësishëm për dekada ka luajtur dhe luan Universiteti e Guangdzii. Në Yunnanë Instituti Jeuangologjik i Yunnanës është qendra e studimeve Jeuangologjike. Në Guangdzi, ashtu edhe në Yunnanë ekziston një rreth i gjerë bashkëpunëtorësh shkencorë: studiues të historisë, gjuhës, letërsisë, etnologjisë dhe të tjerë, të cilët realizojnë projekte të rëndësishme studiuese nga këta lëmenj. Në Guangdong, perfaqesohet disa institucione nje jane ende ne fillimet e tyre.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Zhuang Study Centre of Guang Xi University For Nationalities". Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2012. Marrë më 23 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Li Fuqiang, “Jeuangologjia”, 2009, Pekini, ISBN 978-7-105-10588-5 [1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]