Jian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shpata kineze, Jian me këllëfin e saj

Jian (Kinezisht: 剑) është një shpatë e drejtë me dy tehe, e përdorur gjatë 2.500 viteve të fundit në Kinë. Burimet e para kineze që përmendin jian daton në shekullin 6-të pas epokës së re, gjatë periudhës së pranverës dhe vjeshtës; një nga ekzemplarët më të hershëm është Shpata e Goujian. Versionet historike me një dorë kanë tehe të ndryshme nga 45 deri në 80 centimetra në gjatësi. Pesha e një shpate mesatare me gjatësi teh 70 cm dhe do të ishte në një rang prej afro 700 deri 900 gram. Ekzistojnë gjithashtu versione më të mëdha me dy duar të përdorura për stërvitje nga shumë stile të arteve marciale kineze.

Praktikuesit e jian quhen jianke, një term që daton që nga dinastia Han.[1][2]

Në folklorin kinez konsiderohet një nga katër armët kryesore, së bashku me Gùn (shkop), Qiang (shtizë), dhe Dao (sabre).

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lorge 2011, f. 69. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFLorge2011 (Ndihmë!)
  2. ^ Wushu Shaolin (2 janar 2015). "Shaolin Jian - Shaolin Kung Fu HD". Marrë më 22 mars 2018 – nëpërmjet YouTube. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)