Jimmy Frizzell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jimmy Frizzell
Të dhënat personale
Emri i plotëJames Frizzell
Data e lindjes16 Shkurt 1937(1937-02-16)
Vendi i lindjesGreenock, Skoci
Data e vdekjes3 Korrik 2016 (79 vjeç)
PozicioniMbrojtës, Sulmues
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1957–1960Greenock Morton41(4)
1960–19??Oldham Athletic318(56)
Ekipet e menaxhuara
1970–1982Oldham Athletic
1986–1987Manchester City
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Jizmmy Frizzell (16 shkurt 1937 - 3 korrik 2016)[1] ishte futbollist dhe menaxher skocez.[2]

Karriera si futbollist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jimmy filloi karrierën e tij në skuadrën Greenock Morton si sulmues në vitin 1957. Tre vjet më vonë, ai u bashkua në skuadrën Oldham Athletic, ku luajti 318 ndeshje dhe shënoi 57 gola.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]