Jireel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jireel Lavia Pereira (lindi më 29 mars 2000) është reper suedez.

Ai u rrit në Stokholm. Kompania Nivy po kërkonte artistë të rinj dhe rezervoi një takim me Kristian Riffo, tani menaxheri i Jireel dhe Jeff Roman, tani producent i Jireel.[1] Në nëntor të njëjtit vit debutoi me këngën “Här och Nu” dhe lansoi albumin Jettad.[2] Jireel ka pasur suksese me këngët "Cataleya", ku këndoi në gjuhën sudeze dhe portugeze, dhe "Snap".[3][4] Jireel gjithashtu ka bashkëpunuar me Hov1 dhe Dani M.[5][6]

Përveç muzikës, ai ka studiuar ekonominë në gjimnazinë e Kärrtorp.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Jireel har din gäri på sin Snapchat". NÖJESGUIDEN. Marrë më 2018-01-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Jireel - Luger". Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2018. Marrë më 7 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Rågsvedsrapparen Jireel släpper ny låt – utser sig till Man of the year". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Rapparen Jireel har aldrig varit kär - P5 STHLM". Sveriges Radio. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2018. Marrë më 7 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Dani M gästas av Jireel på nya singeln "Trender" – se musikvideon här!". Kingsizemag.se. Marrë më 2018-01-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Hov1 gästas av Jireel på nya låten "Pari"". Kingsizemag.se. Marrë më 2018-01-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]