Hov1

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hov1
Background information
OrigjinaSuedi
ZhanretHip hop, muzikë pop
Vitet aktik2015-
LabeliUniversal Music Sweden
Antar/ëtNoel Flike
Axel Liljefors Jansson
Ludwig Kronstrand
Dante Lindhe
Anëtarët e kaluarValter Janni

Hov1 është grup muzikor i suedisë formuar në vitin 2015[1] i bërë nga Ludwig Kronstrand, Noel Flike, Dante Lindhe dhe Axel Liljefors Jansson.[2] Në tetor debutuan me këngën e parë “Hur kan du säga saker”.[3]

Hov1 gjatë verës 2016 morrën pjesë në koncerte përfshirë Emmabodafestivalen, Storsjöyran dhe HudikKalaset.

Nga 3 shkurti deri më 4 mars 2017, Hov1 patën turneun e tyre të parë “Abbey Road Turne”, ku morrën pjesë në qytete si Göteborg, Stokholm dhe Malmö. Më 27 maj 2017, ata filluan turneun e dytë në Furuvik, "Almost Famous Tour", që përfundoi më 12 gusht 2017 në Sunne.

Më 3 nëntor 2017, Hov1 lansoi këngën “Pari” në bashkëpunim me artistin Jireel. Kënga shkoi direkt në vendin e dytë në top listë në Suedi.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2015 – "Hur Kan Du Säga Saker"
 • 2016 – "Kärleksbrev"
 • 2016 – "Ska vi?"[4]
 • 2016 – "Hjärtslag"[5]
 • 2017 – "Gråzon"
 • 2017 – "Gift"[6]
 • 2017 – "Mandy Moore"[7]
 • 2017 – "Pari"
 • 2018 – "Heartbreak"
 • 2018 – "Gudarna på Västerbron"
 • 2018 – "Hon dansar vidare i livet"
 • 2019 – "Vindar på Mars"
 • 2020 – "Montague"

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Norbottens Kuriren: Luleåspelningen gav Hov1 en succéstart". Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2017. Marrë më 7 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Gaffa.se: Intervju - Hov1 om hängivna fans och ett framtida stjärnsamarbete
 3. ^ "Kärleksbrev - Hov1 Songs, Reviews, Credits AllMusic". AllMusic. Marrë më 31 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Ska vi - Hov1 Songs, Reviews, Credits AllMusic". AllMusic. Marrë më 31 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Hov1 - Hjärtslag (CDr) at Discogs". Discogs. Marrë më 31 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Hov1 släpper självbetitlat debutalbum | Kingsizemag.se | Svensk hiphop rap musik dans kläder artister tv". Revista Kingsize. 28 prill 2017. Marrë më 31 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Hov1 - Mandy Moore (CDr) at Discogs". Discogs. Marrë më 31 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)