Jix'hak Ben-Cvi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Jix'hak Ben-Cvi
יצחק בן־צבי
Yitzhak Ben-Zvi.jpg
Presidenti i 2-të i Izraelit
16 dhjetor 195223 prill 1963
Paraardhësi: Chaim Weizmann
Pasardhësi: Zalman Shazar
Të dhënat personale
Lindi më: 24 nëntor 1884
Lindi në: Poltava, Ukrainë
Vdiq më: 23 prill 1963
Vdiq në: Jeruzalemi Izrael
Partia politike: Mapai
Bashkëshortja Rachel Yanait
Fëmijë Amram dhe Eli
Feja: Çifutë
Jix'hak Ben-Cvi יצחק בן־צבי

Jix'hak Ben-Cvi (anglisht: Yitzhak Ben-Zvi, Hebraisht: יצחק בן־צבי) ishte historian dhe presidenti i dytë i Izraelit.


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.