Joaquin Phoenix

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Joaquin Phoenix
Joaquin Phoenix në 2018
Phoenix në 2018
U lind në
Joaquin Rafael Bottom

28 tetor 1974
San Juan, Puerto Rico
Emrat e tjerëLeaf Phoenix
Profesioni
  • aktor
  • producent
  • aktivist
Vite aktiviteti1982–
Vepra të shquara
Filmografi
Bashkëshort/ëtRooney Mara
(2016–)
Fëmijë1
Prind/ër
Të afërm
ÇmimetLista e plotë

Joaquin Rafael Phoenix ( Shqip: Hoakin Rafael Finiks, 28 tetor 1974) është një aktor amerikan. I njohur për interpretimin e personazheve negative dhe jokonvencionale, ai është vlerësuar me çmimin Oscar në vitin 2020 si aktori më i mirë protagonist, në rolin Arthur Fleck në filmin Joker. Gjithashtu është vlerësuar nga Akademia Britanike e Filmit dhe ka marrë një çmim Grammy dhe dy çmime Golden Globe. Në vitin 2020, The New York Times e quajti atë një nga aktorët më të mëdhenj të shekullit të 21-të. [1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The 25 Greatest Actors of the 21st Century (So Far)". The New York Times (në anglisht). 25 nëntor 2020. Marrë më 25 nëntor 2020.