Joe Cilia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Joe Cilia
Të dhënat personale
Data e lindjes22 tetor 1937
Data e vdekjes5 gusht 2017
Gjatësia1,72 m (5 ft 7+12 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1955–1956Rabat Ajax F.C.
1956–1966Valletta F.C.
1971–1973Valletta F.C.
Ekipi kombëtar
1957–1962Malta9(0)
Ekipet e menaxhuara
1983–1985Valletta F.C.
1985–1986Rabat Ajax F.C.
1989–1992Hibernians F.C.
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Joseph "Joe" Cilia (22 tetor 19375 gusht 2017)[1] ishte futbollist dhe menaxher maltez.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në sezonin 1955-56, ai filloi karrierën e tij me Rabat Ajax. Më vonë, ai ka luajtur për Valleta F.C. deri në vitin 1973.

Në vitin 1957, ai luajti për herë të parë në kombëtaren malteze.

Që nga viti 1983 deri në vitin 1985 ai udhëheqi Valletta F.C., më vonë ai ishte një trajner kryesor i Rabat Ajax. Më 1989-1992 ai punoi me Hibernians.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cilia vdiq më 5 gusht 2017, në moshën 79 vjeçare.[2] Ceremonia e varrimit do të mbahet të martën në Rabat në orën 16:00.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Former Malta stalwart Joe Cilia passes away
  2. ^ https://www.timesofmalta.com/mobile/articles/view/20170805/sport/former-malta-stalwart-joe-cilia-passes-away.654956