Johann Smidt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Përmendorja e Johann Smidt në Bremerhaven

Johann Smidt (5 nëntor 1773 – 7 maj 1857) ishte teolog, politikanë dhe themelues i qytetit të Bremerhavenit.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Smidt ka studiuar teologjinë në Universitetin e Jenës. Ai u caktua si predikues në Zyrih më 1797. Në vendlindjen e tij ishte profesorë i historisë në Gymnasium illustre.

Smidt ishte anëtarë i devotshëm i kishës së reformuar, pastaj kisha e Bremenit u bashkua vetëm në vitin 1873 me kongregacionet të Luteranizmit për ta formuar Kishë Ungjilore të Bremenit. Ai ka punuar kundër tolerimit të religjioneve tjera brenda qytetit.