Universiteti i Jenës

Coordinates: 50°55′42″N 11°34′56″E / 50.92833°N 11.58222°E / 50.92833; 11.58222
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti i Jenës Fridrih Shiler
Friedrich Schiller University Jena
Friedrich-Schiller-Universität Jena
Latin: Universitas Litterarum Jenensis
MotojaDritë - Jetë - Liri
(Light - Life - Liberty)
LlojiUniversitet publik
Themelimi1558
PresidentiProf. Dr. Walter Rosenthal
Studentë18,916
Location, ,
AffiliationsCoimbra Group
EUA
Faqja zyrtarewww.uni-jena.de
Universiteti i Jenës rreth vitit 1600. Jena ka qenë qendër e aktivitetit Gnesio-Luteran gjatë mosmarrëveshjeve që çuan në Formulën e Concordës.
Friedrich Schiller.
Ernst Haeckel.

Universiteti i Jenës Friedrich Schiller (FSU; gjermanisht: Friedrich-Schiller-Universität Jena, forma e shkurtuar Uni Jena) është një universiteti publik i cili ndodhet në Jenë, Thuringia, Gjermani.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti u themelua në vitin 1558 dhe renditet në mesin e 10 universiteteve më të vjetra në Gjermani. Emri i tij është i lidhur me 6 fituesit e Çmimit Nobel, më së fundi, në vitin 2000, kur një ish student i Universitetit të Jenës Herbert Kroemer fitoi Çmimin Nobël për fizikë. Universiteti ishte emëruar sipas poetit Friedrich Schiller i cili ishte profesor i filozofisë në këtë universitet në fillim të shekullit XIX. Me Karl Leonhard Reinhold, Johann Gottlieb Fihte, G. W. F. Hegel, F. W. J. Schelling dhe Fridrih von Schlegel në kuadër të personelt mësimor, universiteti ka qenë në qendër të idealizmit dhe romanticizmit të hershëm gjerman.

Në vitin 2014, universiteti kishte rreth 19,000 studentë të regjistruar dhe 375 profesorë. President aktual është Walter Rosenthal, i cili u zgjodh në vitin 2014 për mandatin 6 vjeçar.

Organizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti është i organizuar në këto dhjetë fakultete:

Leteratura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Mayhew, Henry (1864): German Life and Manners as Seen in Saxony at the Present Day: With an Account of Village Life - Town Life - Fashionable Life - Domestic Life - Married Life - School and University Life, &c., of Germany at the Present Time: Illustrated with Songs and Pictures of the Student Customs at the University of Jena. In Two Volumes. London [Vol. II, Section VII, Chapter VI-XI: Student Life at Jena].

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 50°55'42"N 11°34'56"E / 50.92833°N 11.58222°D / 50.92833; 11.5822250°55′42″N 11°34′56″E / 50.92833°N 11.58222°E / 50.92833; 11.58222

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  This article incorporates text from a publication now in the public domain: Chisholm, Hugh, ed. (1911). "Jena". Encyclopædia Britannica. 15 (11th ed.). Cambridge University Press. p. 315.