Jump to content

Tyringia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Thuringia)
Flamuri zyrtar
Flamuri shtetëror Emblema
Statistika
Kryeqyteti: Erfurt
Hapësira: 16.172,14 km²
Banorë: 2.317.370 (30 shtator 2006)
Dendësija e popullsisë: 143 Banorë në km²
Website: Thüringen
ISO 3166-2: DE-TH
Politika
Kryeministri: Christine Lieberknecht (CDU)
Partia në pushtet: CDU, SPD
Harta

Thüringen sqt.Tyringen është Republik Federale në Republikën Federale Gjermane. Kryeqyteti i saj është Erfurt, kufizohet me në lindje dhe juglindje Sachsen, në perëndim me Hessen si dhe në jug me Bayern. Thüringen ndodhet mu në qendër të Gjermanisë, dhe njihet si vendi më i ri. Në vitin 1990 u formua nga tri rrethinat, Erfurt, Gera dhe Suhl si dhe nga disa vende rreth kufijve të saj. Qyteti Jena njihet si qytet i studentave dhe qendër për hulumtime shkecore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimimi
Sporti

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]