Bremerhaven

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bremerhaven
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Bremerhaven is located in Gjermania
Bremerhaven
Bremerhaven

Koordinatat: 53°33′0″V 8°35′0″L / 53.55000°V 8.58333°L / 53.55000; 8.58333

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi Bremeni
Qarku
Kryetari i Bashkisë Melf Grantz (SPD)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 93,82 km2
Popullsia 114.025 banorë
Dendësia 1,200 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1827
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 27568–27580
Prefiksi 0471
Targa HB
Koordinatat 53° 33′ 0″ Veri

8° 35′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.bremerhaven.de

Bremerhaven është qytet në Gjermani. Sipas dhjetorit 2015, qyteti ka pasur 114,025 banorë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Temperatura më e nxehtë e regjistruar ishte 35.8 °C më 9 gusht 1992 dhe temperatura më e ftohtë ishte -18.6 °C më 25 shkurt 1956.[1]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wetter und Klima - Deutscher Wetterdienst - Klimadaten
  2. ^ "National Commission for Decentralised cooperation". Délégation pour l’Action Extérieure des Collectivités Territoriales (Ministère des Affaires étrangères). Marrë më 2013-12-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kontakty partnerskie Miasta Szczecin". Urząd Miasta Szczecin. Arkivuar nga origjinali më 2012-08-18. Marrë më 2013-07-29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]