John Alvbåge

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
John Alvbåge
John Alvbåge (2014, cropped).jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëJohn Rune Alvbåge
Data e lindjes10 gusht 1982
Vendi i lindjesGöteborg Suedi
Gjatësia1,87 m (6 ft 1+12 in)
PozicioniPortier
Informacionet për klubin
Klubi aktualIFK Göteborg
Numri1
Karriera në rini
0–1999Torslanda IK
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1999Torslanda IK1(0)
2000–2002Västra Frölunda72(0)
2003–2004Örebro SK51(0)
2005IFK Göteborg0(0)
2005–2008Viborg FF87(0)
2008–2011Örebro SK107(0)
2012–IFK Göteborg115(0)
Ekipi kombëtar
1997–1999Suedia U1614(0)
2000Suedia U184(0)
2002–2004Suedia U2111(0)
2006–2009Suedia4(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

John Alvbåge (lindi më 10 gusht 1982) është futbollist suedez i cili luan për skuadrën IFK Göteborg si portier. Ai ka luajtur edhe në skuadrën kombëtare.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2002, John u bashkua në skuadrën Västra Frölunda. Në vitin 2003, ai u bashkua në Örebro SK. Në vitin 2005, ai u bashkua në skuadrën IFK Göteborg, ku luajti vetëm gjysmën e sezonit.

Në korrik të vitit 2005, ai shkoi në skuadrën daneze Viborg FF si zëvendësues i portierit Jesper Christiansen.

Në verë të vitit 2008, ai u kthye në Örebro SK. Në fillim të sezonit 2012, ai u kthye në IFK Göteborg.[1]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 janar 2005, ai luajti për Suedinë në ndeshjen kundër Jordanisë.[2] Në skuadrën kombëtare, John ka luajtur 4 herë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Det känns som att komma hem" (në suedisht). IFK Göteborg. 6 tetor 2011. Marrë më 9 mars 2014.
  2. ^ "Herr: Mållöst mot Jordanien" (në suedisht). SvFF. 23 janar 2006. Marrë më 7 dhjetor 2014.