Jokkmokk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jokkmokk
Qytet
noform
Skulptura në parkun e qytetit e bërë nga Runo Lette
Vendndodhja
Jokkmokk is located in Suedia
Jokkmokk
Jokkmokk

Koordinatat: 66°37′V 19°50′L / 66.617°V 19.833°L / 66.617; 19.833

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Lapland
Qarku Qarku Norrbotten
Komuna Komuna Jokkmokk
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.59 km2
Popullsia 2,786 banorë
Dendësia 776 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

Jokkmokk (Finlandisht: Jokimukka) është qytet në provincën Lapland, Suedi. Qyteti ka pasur 2,786 banorë më 2010.

Kulturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 1605 bëhet një treg dimëror në Jokkmokk. Ky treg dimëror bëhet prej enjtes së parë deri të shtunën në muajin shkurt. Ky treg është vend tubim për laponezët prej Sápmi dhe bëjnë aktivitete të ndryshme kulturore.

Pasi qyteti ndodhet në Lappland dhe organizojnë tregun dimërorë, nuk është e pazakonshme që temperaturat mesatare është -25 °C ose më pak gjatë ditëve të tregut.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jokkmokk ka tre shkolla fillore[1]:

  • Västra skolan, e cila është nga klasa parashkollore në klasën e pestë
  • Sameskolan, e cila është nga klasa parashkollore në klasën e gjashtë
  • Östra skolan, e cila është nga klasa gjashtq deri në klasën e nëntë

Jokkmokk ka edhe tre institucione parashkollore të komunës; Katten, Fjällbacken och Giella.[2] Qyteti ka poashtu gjimnazë; Bokenskolan.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jokkmokks kommun: Grundskola och förskoleklass
  2. ^ "Jokkmokks kommun: Hitta oss". Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2016. Marrë më 2 janar 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Jokkmokks kommun: Om skolan". Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2016. Marrë më 2 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)