Joliette

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Joliette (kthjellim).


Joliette
—  qytet  —
Joliette is located in Kanadaja
Joliette
Joliette
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kebek – stema Kebek
Ndarja statistikore Lanaudière
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46°01′00″V 73°27′00″P / 46.016667°V 73.45°P / 46.016667; -73.45 (Joliette)Koordinatat: 46°01′00″V 73°27′00″P / 46.016667°V 73.45°P / 46.016667; -73.45 (Joliette)
Sipërfaqja 22,81 km2
Popullsia 19.044 banorë 2006
Dendësia 834,9 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 12 nëntor 1966
Zona Kohore UTC-5
www.ville.joliette.qc.ca/

Joliette është një qytetLanaudière, provinca Kebek, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 22.81 km² dhe popullsi 19044 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Kebek