Lanaudière

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lanaudière (kthjellim).


Lanaudière
Lanaudière
—  rajon administrativ  —
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kebek – stema Kebek
Kryeqëndra Joliette
Gjuha zyrtare Frëngjisht, Anglisht
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46°01′15″V 73°26′38″P / 46.020833°V 73.443889°P / 46.020833; -73.443889 (Lanaudière)Koordinatat: 46°01′15″V 73°26′38″P / 46.020833°V 73.443889°P / 46.020833; -73.443889 (Lanaudière)
Sipërfaqja 12.413,73 km2
Popullsia 429.053 banorë 2006
Dendësia 34,56 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 29 mars 1966
Zona Kohore UTC-5
Lanaudière – harta_foto
www.lanaudiere.gouv.qc.ca/

Lanaudière është një rajon administrativProvincën Kebek, Kanada. Rajoni administrativ ka një sipërfaqe 12413.73 km² dhe popullsi 429053 banorë.[1] U themelua më 29 mars 1966.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Kebek