Jonesboro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhonsboro
Anglisht : Jonesboro
Qytet
Njohur si J Town (Qyteti J)
Motoja People, Pride, Progress
noform
Pamje nga Xhonsboro
Vendndodhja
Xhonsboro is located in SHBA
Xhonsboro
Xhonsboro

Koordinatat: 35°49′41″V 90°41′39″P / 35.82806°V 90.69417°P / 35.82806; -90.69417

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Arkansas
Qarku Kreighed
Kryetari i Bashkisë Harold Perrin
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 205,4 km2
Lartësia 259 m (m.n.d.)
Popullsia (2012) 70.187 banorë
Dendësia 339,3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 9 tetor 1839
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Kodi Postal 72401-72404
Prefiksi 870
Aeroporti Aeroporti Bashkiak i Xhonsboros (JBR)
Koordinatat 35° 49′ 41″ Veri

90° 41′ 39″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.jonesboro.org
Vendodhja e Xhonsbosros në Arkanzas

Jonesboro (shqiptohet Xhonsboro) është një qytet në Qarkun Kreighed, Arkansas, Shtetet e Bashkuara. Sipas vlerësimeve të Zyrës Regjistrimit, popullsia e qytetit në vitin 2013 ishte rreth 71.555 banorë. Jonesboro është qyteti më i madh në Arkansasin verilindor dhe qyteti i pestë më i populluar në shtet.

Jonesboro është një qendër rajonale industriale, bujqësore, mjekësore, tregtare dhe arsimore. Universiteti Shtetëror i Arkansasit ndodhet në Jonesboro.

Qytetarë të shquar të Jonesboro[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]