Jump to content

Jonesboro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jonesboro
Jonesboro
Qytet
Pamje nga Xhonsboro
Pamje nga Xhonsboro
Nofkat: 
J Town (Qyteti J)
Parimet: 
People, Pride, Progress
Popullsia
 • Gjithsej(2.012) 70,187
{{{postal_code_type}}}
72401-72404
Faqja zyrtarewww.jonesboro.org
Vendodhja e Xhonsbosros në Arkanzas

Jonesboro (shqiptohet Xhonsboro) është një qytet në Qarkun Kreighed, Arkansas, Shtetet e Bashkuara. Sipas vlerësimeve të Zyrës Regjistrimit, popullsia e qytetit në vitin 2013 ishte rreth 71.555 banorë. Jonesboro është qyteti më i madh në Arkansasin verilindor dhe qyteti i pestë më i populluar në shtet.

Jonesboro është një qendër rajonale industriale, bujqësore, mjekësore, tregtare dhe arsimore. Universiteti Shtetëror i Arkansasit ndodhet në Jonesboro.

Qytetarë të shquar të Jonesboro[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]