Jose Carlos Rodrigo Breto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Kutia Shkrimtar José Carlos Rodrigo Breto (shqiptimi: Hose Karlos Rodrigo Breto) është shkrimtar spanjoll i lindur në vitin 1967 në Madrid, Spanjë.[1]. Ka diplomuar në degën e gazetarisë dhe të letërsisë së krahasuar në Universitetin e Madridit. Studimet master i ka kryer në degën "Letërsi spanjolle dhe hispanike".[2]

Në vitin 2015 ka përfunduar studimet e doktoraturës ku ka mbrojtur temën e diplomës me titull "Ismail Kadare dhe stratagjema e madhe", një punim prej gati 1000 faqesh kushtuar shkrimtarit Ismail Kadare. Ai është eksperti më i madh spanjoll i veprës së Kadaresë [1]

Ai është autor i disa romaneve. Kontribon me artikuj në gazeta e revista të ndryshme. Drejton një blog me analiza të detajuara të veprave të Kadaresë në gjuhën spanjolle.

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2018. Marrë më 11 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2018. Marrë më 11 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)