Juan Carlos I (luftanije amfibe)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Juan Carlos I në shkurt 2023.

Juan Carlos I është një aeroplanmbajtëse-anije sulmuese amfibe[1] me shumë qëllime në Marinën Spanjolle (Armada Española). Ngjashëm në rol me shumë aeroplanmbajtëse, anija e uljes amfibe ka një kërcim skish për operacionet STOVL dhe është e pajisur me aeroplanin sulmues McDonnell Douglas AV-8B Harrier II ose aeroplanin e ri luftarak Lockheed Martin F-35B Lightning II. Anija është emëruar për nder të Juan Carlos I, ish-mbretit të Spanjës.[2]

Anija e re luan një rol të rëndësishëm në flotë, si një platformë që zëvendëson LST-të e klasit Newport Hernán Cortés dhe Pizarro për mbështetjen e lëvizshmërisë së marinsave dhe transportin strategjik të forcave të tjera tokësore, dhe vepron si një platformë për transportuesit me bazë aviacioni që zëvendëson aeroplanmbajtësen tashmë të tërhequr Príncipe de Asturias.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LHD "Juan Carlos I" (L-61) - Armada Española - Ministerio de Defensa
  2. ^ "Spanish Navy receives its largest warship 'Juan Carlos I'". Brahmand.com. 4 tetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2015. Marrë më 23 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)