Judit Polgár

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Judit Polgár

Judit Polgár lindi më 23 korrik, 1976Budapest, Hungari dhe është mjeshtre me famë botërore e shahut. Deri më tani ajo është lojtarja më e fortë femër në historinë e shahut. Në 1991, në moshën 15 vjeçare e 4 muaj Polgár fitoi titullin International Grandmaster, duke u renditur kështu personi më i ri që fiton këtë titull.

Polgár renditet numri 41 në botë në maj 2011 nga FBSH (Federata Botërore e Shahut) ndërsa nga sitemi i vlerësimit Elo renditet me 2699 pikë. Renditja më e mirë nga FBSH ka qenë vendi i 8 në botë në vitn 2005. Gjithashtu ajo ka fituar turnetë Hastings 1993, Madrid 1994, León 1996, U.S. Open 1998, Hoogeveen 1999, Siegman 1999, Japfa 2000, and the Najdorf Memorial 2000.[1]

Kampionë botërorë kundër të cilëve ajo ka fituar janë: Anatoli Karpov, Geri Kasparov, Boris Spassky, Vasily Smyslov, Veselin Topalov, Viswanathan Anand, Ruslan Ponomariov, Alexander Khalifman, dhe Rustam Kasimdzhanov.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Forbes, Cathy (1992), The Polgar Sisters: Training or Genius?, Henry Holt & Co., ISBN 0-8050-2426-3
  • Hurst, Sarah (2002), Curse of Kirsan: Adventures in the Chess Underworld, Russell Enterprises, ISBN 1-888690-15-1
  • Karolyi, Tibor (2004), Judit Polgár, the Princess of Chess, Batsford, ISBN 0-7134-8890-5
  • Polgar, Susan; Truong, Paul (2005), Breaking Through : How the Polgar Sisters Changed the Game of Chess, Everyman Chess, ISBN 1-85744-381-0
  • Shahade, Jennifer, Chess Bitch: Women In The Ultimate Intellectual Sport, Siles Press, ISBN 1-890085-09-X
  • Polgár, Judit; Kepes, András (2008). Matt a férfiaknak (Checkmate to Men) English translation due 2009.
  • Polgar, Judit (2010), Chess Playground, Caissa Hungary, ISBN 978-963-06-9620-3

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Judit Polgár official website". PolgarJudit.com. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2010. Marrë më 26 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • "Review of Judit Polgár The Princess of Chess". EasyChess.info. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2008. Marrë më 26 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Abrukh, Boris (2009-06-25). "SUPER-TOURNAMENT – PARTICIPANTS". Boris Avrukh. Marrë më 2010-04-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)